Omikron se skloňuje ve všech zemích, protože se šíří doslova raketovou rychlostí po celém světě. V České republice se už objevilo několik případů a další podezření na novou mutaci, která se objevila před měsícem v oblasti Jihoafrické republiky, Zimbabwe a Namibie, přibývá. Tato varianta koronaviru postihuje především mladou populaci a je vysoce infekční, vědci se však zatím nemohou shodnout, zda je tato mutace nebezpečnější než nejrozšířenější delta. Co se o omikronu v současné době ví podle prestižního vědeckého časopisu Nature a na co si dát podle odborníků pozor?
Omikron zaznamenán ve většině států EU
Těsně po zveřejnění informací z Jihoafrické republiky se mutace omikron objevila ve většině zemí Evropské unie. Ve Velké Británii přibývají případy onemocnění touto variantou raketovou rychlostí a premiér Boris Johnson již potvrdil první úmrtí u nakaženého omikronem. Čísla však zřejmě porostou, protože rychlost šíření je podle listu The Guardian „fenomenální“. To se potvrzuje i v Jihoafrické republice, kde za pouhý týden došlo k 400procentnímu nárůstu nakažených a o 50 procent stoupl i počet úmrtí.
Až 6krát nakažlivější než delta
Co odlišuje omikron od stále nejrozšířenější delty? Především nakažlivost, protože kmen omikron je podle evolučního biologa Toma Wenseleerse z Univerzity v belgické Lovani až 6krát nakažlivější, navíc se zdá, že hrozí i opakované nákazy, což jej odlišuje od předchozích mutací i delty, kde byla imunitní odpověď výrazná i po devíti měsících po onemocnění. V současné chvíli se zdá, že může omikron během několika měsíců v Evropě i Americe nehledě na očkování převážit, přičemž bude jistě hrát roli proočkovanost, která je mnohem vyšší než ve státech jižní Afriky.
Mírné příznaky a nízký věk nakažených
Hlášené příznaky omikronu se od delty odlišují. Jihoafričtí lékaři hlásí srdeční potíže i vyčerpání, přičemž nejpostiženější skupinou jsou mladí lidé. Nízký věk pacientů je faktor, který však může ovlivňovat závažnost onemocnění, navíc mohli být již vystaveni SAR-CoV-2 dříve. Z toho důvodu zdravotnické autority Evropské unie důrazně doporučují očkování třetí dávkou, která je považována za posilující i vůči novému kmenu, protože pomůže navýšit hladiny neutralizačních protilátek.
Shutterstock
Nárůst případů lze očekávat
Omikron budí obavy, zda se na Evropu neřítí další vlna nákaz, protože je vysoce nakažlivý. První poznatky z Velké Británie, kde je laboratorně potvrzených už 5 000 nákaz, hovoří o abnormálně vysoké nakažlivosti. V Londýně se zřejmě stane dominantní již v průběhu několika příštích dní, většina nakažených má mírnější průběh vzhledem k vysoké proočkovanosti. Vakcíny podle prvotních údajů chrání před vážným onemocněním omikronem a je nutné podpořit očkování třetí posilující dávkou pro dostatečnou obranu organismu i proti novým mutacím.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Iatropedia.gr