Hinduisté si před zahájením náboženského obřadu uvazují na zápěstí červenou nití Mauli či Kalavu nebo Čaradu. Legenda říká, že bůh Višnu během své inkarnace Vamana uvázal červenou nit na ruku krále Baliho, aby mu poskytl nesmrtelnost a vládl podsvětí. Ženy si vážou nit na pravou ruku a muži a na levou ruku. Vlákno je vázáno k vyvolání požehnání hinduistických božstev, zejména konkrétního božstva, kterému je zasvěcena púdža, každodennímu obřadu uctívání. Existuje také populární názor, že posvěcená červená nit s požehnáním hinduistického božstva chrání člověka před nemocemi, nepřáteli a jinými nebezpečími.
Hinduisté se vyznačují červeným provázkem
Vázáním červené nitě na zápěstí vyjadřujete přijetí požehnání hinduistických božstev. Z požehnání hinduistického boha Brahmy získáte slávu, od Višnu obranu před zlem a s požehnáním boha Šivy získáte sílu zničit své vlastní špatné a negativní vlastnosti. Požehnáním Saraswati budete obdařeni poznáním, požehnáním Lakšmí nabydete bohatství a od Durgy dostanete moc.
Význam červeného provázku rakhi
Červená šňůrka se také může nazývat rakhi a sestra ji navléká svému bratrovi, aby projevila svou lásku rodině. Uzly v niti údajně udržují lásku sestry. Bratr tedy nosí rakhi jako znamení lásky své sestry a ochrany. V jiných uspořádáních se uzly uvázané v rakhi, když se červené provázky dávají hostům nebo uvazují kolem jejich zápěstí před zvláštním obřadem nebo recepcí, také považují za držení dobré vůle těch, kteří je nabízejí.
Na jaké zápěstí musí být provázek uvázán?
Muži jej nosí na pravém zápěstí, ženy zase na levém. Přivazuje se na zápěstí během úplňku v měsíci srpnu.
Shutterstock
Univerzální pochopení uzlů na červeném provázku
Za každý uzel si něco přejete nebo se pomodlíte. Provázek by měl zůstat uvázaný na ruce co nejdéle. Věří se, že nositele činí šťastným a božsky chráněným. V Číně a Japonsku se mu říká „červený řetězec osudu“ a přitahuje lásku a spřízněné duše.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Independent.co.uk