Dřevěná nebo plastová prkénka na krájení? To je věčná otázka, kterou si klade spousta lidí, kteří tráví hodně času v kuchyni. Nabízí se varianta, že dřevěná prkénka jsou bezpečnější, ale i ta mohou přinést určité nevýhody. Odborníci však mají jasno. Oba typy mají své klady a zápory, výzkum ukazuje, že jak prkénka dřevěná, tak i ta plastová mohou být zcela bezpečná pouze za podmínek, že dodržujete několik jednoduchých pravidel.
Používejte více než jedno prkénko
Mějte v kuchyni uložená alespoň dvě prkénka. Nezáleží, zdali budou dřevěná nebo plastová či jedno a jedno. Důležité je, abyste jedno a to stejné prkénko používali na syrové maso a druhé na ostatní potraviny, jako je například pečivo nebo ovoce a zelenina. To pomáhá předcházet kontaminaci. Například snížíte riziko výskytu salmonely nebo jiného typu bakterií z kuřecího masa.
Důkladně prkénka čistěte
I když právě krájíte bochník chleba, je dobré si osvojit rutinu, že po každém použití prkénko umyjete horkou mýdlovou vodou. Většina plastových prkének lze mýt i v myčce. Pravidelně dezinfikujte dřevěné i plastové desky zředěným roztokem bělidla. Poté opláchněte čistou vodou. Prkénka před uskladněním vždy zcela vysušte, takže bakterie, jež milují vlhkost, budou mít méně příležitostí k růstu.
Včas si pořiďte nové prkénko
V průběhu času se na jakémkoli prkénku (plastovém nebo dřevěném) mohou vytvořit hluboké rýhy nebo drážky, které mohou zachytit bakterie, jež by se pak mohly rozšířit na vaše jídlo. Tvrdší materiály, jako je bambus a javor, jsou méně náchylné k poškození. Vyměňte prkénko, jakmile je silně poškrábané.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Rd.com