Posilovací lavice je skvělým parťákem pro každého, kdo se chce udržovat v dobré fyzické kondici. A to, ať jste naprostý amatér, který na svém těle teprve chce začít pracovat, nebo bodybuilder profesionál, který bez posilovny nevydrží ani týden na dovolené. Tento stroj totiž obsáhne každou úroveň tréninku a přinese vám rychlé a viditelné výsledky.
Vyberte si posilovací lavici, která je pro vás nejvhodnější
Nejlepším způsobem, jak se při výběru posilovací lavice do vašeho domácího fitness studia nespálit, je volit typ lavice podle toho, jaké výsledky potřebujete a preferujete. Na trhu se sportovními potřebami totiž nenajdete pouze jeden jediný typ. Je jich hned několik, a každý se zaměřuje tak trochu na něco jiného. Nejprve se tedy zamyslete, jestli chcete zapracovat spíše na nohou, zádech, prsou a hrudníku, nebo bicepsech a pažích.
I když existuje multifunkční posilovací lavice, která nabízí poměrně široký záběr cviků, odborníci zejména pro pokročilé sportovce doporučují spíše koupi lavice s konkrétním zaměřením. Když pak potřebujete zapracovat na jiné části těla, doplníte lavici o jiné aktivity. Je tak běžnou praxí, že zatímco mohutný hrudník doma trénujete na lavici, nohy, které většina mužů nechce mít až tak nasvalené, obstaráte při joggingu nebo občasné návštěvě posilovny.
Jak tedy na výběr?
Posilovací lavice sice nejsou výhradně mužskou záležitostí, nicméně většinou tomu tak je. Ženy si totiž při budování muskulatury často vystačí s činkami a kardio cvičením. A to jednoduše proto, že ocení spíše pevné než vyloženě svalnaté tělo. Pro pány, kterým jde ze všeho nejvíce o pevné břišní svalstvo a úzký pas, jsou skvělou volbou šikmé posilovací lavice. Na nich efektivně zapracujete na takzvaném sixpacku. Toho dosáhnete i s kombinovanou lavicí, která se dá polohovat do různých úrovní a je uzpůsobena i k procvičení a zformování svalstva nohou.
Je vaším cílem vybudovat si široká ramena a bicepsy, o které byste mohli lámat kámen? Pořiďte si domů Scottovu lavici s činkami pro jednu nebo obě ruce. Někdy se jí přezdívá také bicepsová lavice, protože je zaměřena výhradně na toto svalstvo. Širokých zad i břicha kulturisty pak dosáhnete s hyperextenční lavicí. A mezi úplně nejoblíbenější lavice patří model na bench press. Jde o rovnou lavici se stojanem na bezpečné odkládání obouruční činky. Ta se s řádnou náloží závaží zvedá nad hlavu a zaměstnává svalstvo paží, ramen a zejména hrudníku.
Kupujete si domů posilovací lavici? Tohle si ohlídejte
Posilovací lavice není žádný drobeček. Proto se před její koupí ujistěte, že pro ni máte doma dost místa. A to jak ve složeném stavu připraveném k okamžitému tréninku, tak v rozloženém. Čím kvalitnější a bytelnější lavici si pořídíte, tím bude těžší a bezpečnější. Rozhodně si proto nezapomeňte pořídit také speciální podložku, abyste u sebe doma ochránili podlahu od zbytečných škrábanců. Tuto podložku ale často najdete už jako součást balení posilovací lavice.
Zásadní věcí, kterou je třeba si vždy ohlídat, je výrobcem uváděná maximální doporučovaná nosnost tohoto posilovacího stroje. Ideálně by se měla pohybovat okolo 350 kg. Možná vám to přijde jako zbytečně moc, protože se jedná o několikanásobek vaší váhy. Je ale potřeba myslet také na hmotnost závaží, s nimiž si na posilovací lavici dáváte do těla. Pro co nejbezpečnější domácí posilování proto volte lavice s co nejvyšší maximální nosností.