Vyhýbat se konzumaci jídla před spaním zřejmě nijak nezachrání hladinu cukru v krvi ani vaše zdraví, jak tvrdí nová studie. Někteří odborníci jsou toho názoru, že jíst dvě hodiny před spaním pomáhá předcházet vysoké hladině cukru v krvi a souvisejícím zdravotním problémům, jako je například cukrovka nebo srdeční onemocnění. Ovšem neexistuje žádný zřejmý důkaz, který by tuto teorii podpořil.
Při hledání odpovědí na otázky japonští výzkumníci tři roky analyzovali zdravotní údaje u více než 1 550 zdravých dospělých lidí ve středním i pokročilém věku. Dvě třetiny účastníků byly starší 65 let. Asi 16% mužů a 7,5% žen šlo do dvou hodin od konzumace večeře spát. Během tří let nedošlo k významné změně glykovaného hemoglobinu – dlouhodobé míře průměrné hladiny glukózy v krvi, která je považována za spolehlivý indikátor budoucích zdravotních rizik.
Průměrná hodnota glykovaného hemoglobinu byla v prvním roce 5,2% a ve druhém a třetím roce 5,58%, což je normální rozmezí. Ani mezi muži a ženami nebyly zásadní rozdíly. Ukázalo se, že hmotnost, krevní tlak, krevní tuky, míra tělesné aktivity, kouření a pití byly silněji spojeny se změnami hladiny hemoglobinu než čas mezi jídlem a spánkem.
Protože se jednalo o pozorovací studii, vědci zcela nemohli určit konkrétní příčinu. Navíc, neznali přesné načasování a obsah večerních pokrmů účastníků, ale jak všichni dobře víme, tradiční japonská strava obsahuje spoustu zeleniny a polévek v malých porcích. Věnujte tedy pozornost obsahu svých večeří a celkovému životnímu stylu. Dopřát si chutné pokrmy před spaním je tedy možné, ale všeho s mírou.
Jak se vám dnešní článek líbil? Dáváte si před spaním něco zdravého na zahnání hladu nebo jdete raději hned spát? Pokud se vám článek líbil, nezapomeňte jej sdílet se svými přáteli a rodinou.
Zdroj: webmd.com