Všude se můžeme dočíst, že člověk by měl spát 6 – 8 hodin denně. Ovšem máte-li pocit, že je to na vás příliš nebo naopak moc dobře víte, že za 8 hodin se dostatečně nevyspíte, nezoufejte. Přesný počet hodin se samozřejmě liší od jednotlivce k jednotlivci. Jedním ze způsobů, jak bezpečně zjistit, kolik hodin je pro vás akorát, je přestat nastavovat budík alespoň na jeden týden. Veďte si záznamy o tom, kdy chodíte do postele a kdy se sami od sebe probouzíte. Do konce týdne byste měli mít jasnou představu, kolik hodin spánku vyhovuje vašemu organismu.
Mění se potřebný počet hodin s postupem věku?
Jak ženy, tak i muži, mají tendenci s přibývajícím věkem chodit spát dříve a dříve se také probouzet. S tím přichází i častější buzení během noci. Co se týká potíží se spánkem, ženy mají obvykle větší potíže s usínáním a u mužů je větší pravděpodobnost, že se během dne budou cítit ospalí.
Co dělají s vaším tělem dlouhodobé potíže se spánkem?
Dlouhodobá ztráta kvalitního spánku a poruchy spánku jsou spojeny s vysokým krevním tlakem, cukrovkou, obezitou, depresí, srdečním infarktem a cévní mozkovou příhodou. Nedostatek spánku také vede ke zhoršení kognitivního výkonu, jenž se může projevovat podrážděností, špatným úsudkem a riskantním chováním, jako je například řízení v opilosti.
Souvisí stres s nespavostí?
Nespavost je nejčastější poruchou spánku. Zahrnuje potíže s usínáním, častým probouzením a nedostatkem spánku. To všechno může spolupracovat se zvýšeným stresem, tedy zvýšenými hladinami stresových hormonů po dobu 24 hodin.
Co můžeme udělat pro získání dobrého spánku?
- Držte si jednotný plán, to je klíčové.
- Na obrazovku, monitor nebo displej se nedívejte alespoň jednu hodinu před spaním.
- V druhé polovině odpoledne se snažte eliminovat konzumaci kofeinu.
- Ujistěte se, že spíte v chladném a tmavém prostředí.
Jak se vám dnešní článek líbil? Pokud se vám zdál užitečný, neváhejte jej sdílet mezi svými přáteli a rodinou.
Zdroj: womenworking.com