Jakmile nás zasáhne stres, který vnímáme jako chronický, máme pocit, že jej nelze porazit ničím jiným než jídlem. Zejména vysoce kalorickým s obsahem cukru a tuku. Celý proces funguje tak, že tlumí aktivitu našeho systému, jenž reaguje na hrozby a varuje nás před stresem, takže se začneme cítit lépe. Což je problém, protože mozek se dostane do stavu, kdy věří, že nezdravé jídlo je přesně to, co nám pomůže cítit se lépe ve stresových situacích. Tím pádem jej budeme vyhledávat znovu a znovu, pokaždé, kdy se budeme cítit mizerně. Zde je několik tipů a triků, které nám pomohou čelit stresu i bez přejídání.
Procvičujte si sílu mysli
Nejlepší způsob, jak překonat náš mozek, který touží po jídle, je praktikovat sílu mysli. Jakmile začneme čelit stresu, měli bychom zpomalit a zhluboka se nadechnout. Restartovat náš nervový systém a umožnit mu soustředit se na lepší rozhodnutí, taková, která nám poslouží v dlouhodobém horizontu, nejen k dočasnému uspokojení.
Nevystavujte se lákadlům
Výzkumy tvrdí, že ve stresu náš mozek nehledá jednoduché potraviny, ale vždy chutné nebo nezdravé jídlo. V takovém případě je dobré vyhýbat se pokušení, což znamená, neskladovat doma příliš mnoho kalorických a tučných potravin. V opačném případě bychom nemuseli odolat.
Když už nezdravé jídlo, tak s rozmyslem
Pokud nezdravé jídlo skutečně pomáhá tlumit stres a cítit se lépe, nemusí to být nutně problém. Potíže nastávají tehdy, změní-li se toto úmyslné rozhodnutí v týdenní přejídání nezdravým jídlem, které z dlouhodobého hlediska způsobí, že se budete cítit ještě hůř. Než se rozhodnete ponořit do čokoládového dortu, položte si tyto tři otázky:
- Chci to?
- Budu po jídle cítit stud nebo vinu?
- Potřebuji to?
Seznam možností
Seznam dalších možností nám pomůže cítit se lépe, bez viny, kterou přejídání často přináší. Existují totiž i jiné věci, které přinášejí podobnou úlevu – meditace, cvičení, romantika, příroda, cokoli, co na nás působí uklidňujícím dojmem.
Obrázky: Freepik