Poruchy štítné žlázy mohou způsobit závažné fyzické i psychické problémy

Štítná žláza je nenápadný orgán ve tvaru motýla, který sedí na přední části našeho krku. Stejně jako jiné části těla, i tato žláza plní svou nezastupitelnou funkci v organismu. Stále častěji však přicházejí do ordinací lékařů pacienti, zejména ženy, u nichž dochází k poruše funkce štítné žlázy, která přestává plnit svou funkci, anebo ji plní až příliš horlivě, než aby to bylo tělo schopno unést. Problémy se štítnou žlázou ale ovlivňují funkce celého těla, a to včetně psychiky, což se negativně odráží na celkové kvalitě života. Potíž je v tom, že příznaky snížené funkce (hypotyreóza) jsou docela nenápadné a snadno zaměnitelné za „pouhou“ depresi nebo nárůst hmotnosti, s nimiž se do ordinace chodí jen velmi zřídka. Proto vám přinášíme soupis příznaků, při jejichž zaznamenání byste možná návštěvu lékaře měli přeci jenom zvážit.

Deprese a špatná nálada

Nedostatečná produkce hormonů štítné žlázy ovlivňuje i tvorbu dalších hormonů, včetně serotoninu, který způsobuje dobrou náladu. V důsledku toho se rozvíjí depresivní ladění, které je typické tím, že jej nelze žádným běžným způsobem vyřešit ani vysvětlit. Léčba štítné žlázy tak může zásadním způsobem pozvednout kvalitu vašeho života.

Úzkost a panika

Úzkostné a panické stavy mohou být způsobené zrychlenou funkcí štítné žlázy (hypertyreoza). Pokud jste si všimli, že jste často nervózní, chvějete se a potíte, může být na vině právě tato porucha.

Únava

Únavu čas od času cítí každý, zvlášť po namáhavém dni v práci. Pokud ale únava přetrvává bez ohledu na množství spánku a odpočinku, je možné, že se porouchala tvorba hormonů ve vaší štítné žláze. Tím, že se neprodukuje hormonů dostatek, dochází ke zpomalení metabolismu a snižuje se tím i celková výkonnost.

Nižší sexuální touha

Nízká sexuální touha může negativně ovlivnit vztah s vaší drahou polovičkou. Jen málo lidí ale za tímto jevem hledá poruchy štítné žlázy, a přesto je právě tohle jedním z jejích projevů. Speciálně její zvýšená činnost se může projevit právě zhoršeným libidem. Pokud máte podezření, že jste postiženi touto poruchou, promluvte si o tom se svým lékařem.

Obrázky: Freepik