Kontaktní čočky jsou skvělý vynález. Jsou nenápadné, praktické a nenarušují vzhled vašeho obličeje ani nepřekáží při běžných denních činnostech. Přesto však je nutné při jejich použití dbát určitých pravidel, která zajistí, že je jejich použití bezpečné. Tím, že se dostávají do těsného kontaktu s oční bulvou, mohou pro zrak představovat určité nebezpečí, pokud tato základní pravidla jejich nositel ignoruje. Základem je například nenechávat si je nasazené přes noc a vzápětí vám prozradíme proč.
Málo vzduchu způsobuje infekce
Oční rohovka potřebuje volně dýchat. Pakliže nosíte kontaktní čočky neustále, zamezíte jimi ve volném přístupu vzduchu k oku, které pak dostává málo kyslíku a může ji to poškodit. Podle výzkumů které provedli vědci Americké akademie optometrie může v důsledku používání kontaktních čoček klesnout hladina kyslíku natolik, že rohovka doslova nabobtná. Tento otok pak způsobuje vznik drobných mezer mezi buňkami na povrchu oka, které fungují jako přístupové brány pro nejrůznější druhy nepřátelských bakterií a virů, které se tak mohou dostat do těla. Výsledkem tak bývá oční infekce.
Pravděpodobnost průniku mikroorganismů se pak ještě více zvyšuje, pokud nosíte čočky nepřetržitě, a to i během spánku. Nejen že to způsobuje výše zmíněný nedostatek kyslíku, ale mikroorganismy z prostředí se usazují na samotných čočkách, čímž se možnost infekce ještě několikanásobně zvyšuje. Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí se tak možnost průniku infekce do oka zvyšuje až osmkrát. Díky tomu, že během spánku máte osm hodin v kuse zavřené oči, de facto tak uzavřete bakterie uvnitř svých očí po celou noc.
Oči v čočkách může podráždit i krátké zdřímnutí
I když nedojde k infekci očí, spánek v kontaktních čočkách s jistotou zařídí podráždění vašich zrakových orgánů. Oči se během spánku vysušují a pohyb čoček po suchých očích, stejně jako následné snahy o jejich sejmutí, způsobují podráždění a někdy dokonce i poškození. Škody přitom může napáchat i krátký spánek. I pouhé čtvrthodinové zdřímnutí se může na zdraví vašich očí negativně projevit.
Pokud se vám podaří usnout s čočkami neúmyslně a objeví se u vás následující příznaky, zajděte se raději poradit s očním specialistou.
Příznaky podrážděných očí:
- Bolest a nepohodlí v očích
- Zvýšená citlivost na světlo
- Zarudnutí očí
- Špatné zaostřování
- Zvýšené slzení
Obrázky: Freepik