Jíte kiwi se slupkou? Povíme vám, proč je to dobrý nápad

Jeden z nejzdravějších druhů ovoce. To je tropické kiwi, které disponuje řadou blahodárných účinků na lidský organismus. Tušili jste, že tenhle zelený zázrak obsahuje až desetkrát více vitaminu C, než má v sobě citrón? A to není všecko. Navíc je velmi lahodné a dá se velmi zajímavým způsobem zužitkovat v kuchyni. A není ani potřeba ho loupat. No vážně. Ta chlupatá hnědá slupka je totiž velmi zdravá.

Vitaminová bomba pro dobrou náladu

Jak už jsme zmínili v úvodu, jeden kousek kiwi dokáže pokrýt celou doporučenou denní dávku kyseliny askorbové známé pod označením vitamin C, který je zásadní pro správné fungování lidského těla. Zatímco většina živočichů i rostlin si tento vitamin dokáže v těle syntetizovat, lidé a pár dalších druhů toho nejsou schopni a musejí jej tak do těla dodávat s potravou. Tahle látka je zapotřebí ke správnému fungování celého těla. Zapotřebí je pro naši imunitu, detoxikaci těla, podporuje tvorbu kolagenu v kůži a na velkém množství biochemických reakcí.

Kromě tohoto zásadního vitaminu obsahuje kiwi také vitaminy B1, B2 nebo vitamin E, kromě toho také karoten, železo, fosfor, hořčík, vápník nebo draslík. Díky tomuto složení podporuje zdraví zubů a kostí, zlepšuje funkci srdce a odolnost cévní soustavy a pomáhá i bojovat proti tvorbě křečových žil. Kiwi pomáhá i zlepšovat trávení a zlepšuje elasticitu a odolnost vazů, čímž předchází zranění z přetížení.

Slupku neloupejte, je v ní spousta vlákniny

Všichni víme, že i jablka je lepší jíst i se slupkou. Pod ní, případně v ní, se často skrývá velké množství cenných vitaminů a dalších zdraví prospěšných látek, o které bychom se neměli dobrovolně připravovat. To, že je to u kiwi stejné, nás nejspíš nepřekvapí, nicméně určitě s doporučením jíst kiwi se slupkou sklidíme nejeden nechápavý pohled. Vždyť tahle hnědá, tuhá a chlupatá kůže je všechno možné, jenom ne jedlá. Dá se ale upravit tak, aby byla alespoň poživatelná. Buďto ji nožem nebo jiným vhodným nástrojem oškrábejte od chloupků, anebo celé kiwi prostě rozmixujte na kašičku i se slupkou. Ta se ve hmotě pak úplně ztratí.

A co tím získáte? Odpověď zní: Vláknina. Velké množství vlákniny. Zejména pokud vás trápí trávicí potíže, určitě ji vaše tělo hodně ocení. Stačí jedna slupka z jednoho kiwi, abyste krásně vykartáčovali a vyčistili vaše střeva a vrátili jejich fungování do normálu.

Obrázky: Pixabay