Smysly mají za úkol mozek informovat o povaze a vlastnostech okolního světa. Chuť pak cílí na poživatelnost či nepoživatelnost různých druhů potravy. Co když se ale chuť „splaší“ a začne detekovat nějakou příchuť, jejíž zdroj nemá žádnou hmatatelnou podobu? Přesně to se stává těm, které začne trápit nepříjemná kovová pachuť v ústech, která přetrvává i přes veškeré pokusy o její eliminaci.
Kovovou pachuť může způsobit krev, alergie i selhání ledvin
Původcem kovové chuti v ústech může být poměrně dost různorodých potíží a reakcí. Jednou z nejčastějších situací je špatná zubní hygiena, paradontóza či nedávný zubařský zásah, které vyvolávají krvácení a to zas kovovou pachuť.
Potíže však mohou způsobit i potíže s nosními cestami, nachlazení, infekce nosních dutin, alergie, polypy, infekce středního ucha nebo horních cest dýchacích, nedávná operace středního ucha, ale třeba také některé léky, jako jsou antibiotika, antidepresiva, léky na tlak, nikotinové náplasti a mnohé další. Příčinou může být i nadbytek některých minerálních látek, zejména pak těžkých kovů, jako je měď, zinek, železo nebo chrom.
Příznak v podobě změny chuti a čichu se pak objevuje také u žen v době rané fáze těhotenství, anebo naopak u starších lidí trpících demencí, která ovlivňuje přenos nervových signálů do mozku. Zcela běžná je pak kovová pachuť u lidí s cukrovkou a také je to průvodní jev selhání ledvin. Pokud tedy můžete vyloučit některou z příčin, jako je užívání léků, raději se poraďte se svým lékařem.
Diagnostika vyšetří vaši chuť i možné příčiny její změny
Praktický lékař vás s největší pravděpodobností odkáže na odborníka ORL, který se specializuje na onemocnění právě uší, nosu a krku, což bývají nejčastější místa příčin změněné chuti. Ten vyšetří zmíněná místa a pakliže nenalezne nic, co by za kovovou pachuť mohlo, pošle vás k zubaři a může s vámi vykonat i speciální chuťový test s cílem určit změny v intenzitě vnímání chuti. To slouží k případné detekci nervových poruch.
V závislosti na příčině pachuti pak lékař může předepsat léky na zmírnění kovové chuti, případně, při podezření na vážnější stav, vás odešle k jinému odborníkovi. Vy sami se pak můžete pokusit zmírnit příznaky tím, že:
- Budete pít více vody (pokud vám tedy zrovna neselhávají ledviny)
- Zkusíte zaexperimentovat s kořením ve svém jídle
- Vyvarujete se kouření
- Po jídle si vyčistíte zuby
- Budete žvýkat žvýkačky bez cukru
Obrázky: Freepik