Zdravotní benefity plynoucí z každodenní studené sprchy

Ledová sprcha není nic, co by spadalo do kategorie příjemných volnočasových aktivit. Naopak je to docela nepříjemná záležitost, na kterou se jenom hodně těžko zvyká. Na druhou stranu, pokud se ke troše té disciplíny a odhození pohodlnosti donutíte, vaše tělo vám za tohle úsilí velmi poděkuje. Existuje totiž dost pádných důvodů, proč nám každodenní ledová sprcha více než prospěje – i když nás bude stát trochu toho nepohodlí.

Prospívá imunitnímu systému

Pozor, abys nenastydl, varují nás maminky. Ale ve skutečnosti je to právě naopak. Tím, že své tělo záměrně vystavujete nízkým teplotám, zásadně posílíte svůj imunitní systém, který je pak mnohem odolnější proti nějakému tomu ofouknutí nebo chřipce. Dokonce to i snižuje pravděpodobnost výskytu zánětlivých procesů ve vašem těle. A to už je hodně dobrý důvod, proč na sebe nechat každý den půl minuty proudit studenou vodu.

Dodává energii

Studená sprcha uvolňuje do těla adrenalin. To se může hodit obzvláště po ránu, kdy se cítíme ještě ospalí a malátní. V mžiku nás taková sprcha postaví na nohy a vlije nám do žil dávku čisté energie. Pokud se cítíte opravdu velmi unavení, právě studená sprcha je to, co vám s největší pravděpodobností pomůže.

Udělá vás šťastnějším

No vážně, taková banalita, jako je studená sprcha, vám může radikálně zvednout náladu. Proti proudu studené vody nemá šanci zvítězit ani ta nejdepresivnější deprese ze všech depresivních depresí. Tohle malé vítězství sama nad sebou totiž do těla uvolní pořádnou dávku hormonů štěstí.

Prospívá krevnímu oběhu

Studená voda stimuluje krevní oběh, což zase prospívá srdci a cévám. A nejen jim. Díky tomu se totiž zlepší okysličení celého těla, a jednak nebudete trpět na studené nohy a jednak se budete snáze soustředit a myslet. A to je fajn, ne?

Vaše pokožka bude zářit

Pokud by vás nepřesvědčily všechny výše zmíněné pragmatické argumenty ohledně stavu vašeho organismu po studené sprše, zvažte ještě jeden argument: Budete po ní krásnější a vaše pokožka bude doslova zářit. Díky studené vodě se uzavřou vaše póry a nemají tendenci tolik vysychat, jako když je vystavíte vodě horké. Pravidelná studená sprcha tak velmi prospěje vašemu vzhledu.

Je vám méně zima

Pravidelná studená sprcha otuží váš organismus a učiní vás odolnějším vůči chladu. Díky tomu vám nebude v zimě taková zima a můžete před kamarády machrovat v krátkých kalhotách či tričku.

Obrázky: Freepik