Být v době pandemie koronaviru těhotná, není vůbec jednoduché. Mnoho žen se zcela oprávněně obává toho, jak by případné onemocnění koronavirem ovlivnilo zdraví nejen jich samotných, ale také nenarozeného dítěte. Naštěstí se na základě nejnovějších studií zdá, že těhotné ženy mají v případě onemocněné koronavirem ve velké většině průběh onemocnění poměrně lehký.
Těhotné mají většinou lehký průběh onemocnění
V naší republice zatím podle zveřejněných údajů nebylo zaznamenáno žádné úmrtí matky, plodu ani novorozence po porodu, které by s koronavirem souviselo. Těhotné ženy by zároveň neměly být k možné nákaze nikterak více náchylné než běžná populace. Studie zároveň uvádějí, že u těhotných žen je poměrně vysoké procento pacientek, které jsou tak zvaně asymptomatické neboli bezpříznakové. Nevyskytují se tak u nich běžné příznaky onemocnění koronavirem, jako je teplota, kašel, potíže s dechem, únava, bolesti či ztráta čichu a chuti. Počet těhotných, jejichž stav vyžadoval hospitalizaci, je obecně velmi nízký, u těchto žen zároveň došlo k mírnému nárůstu rizika předčasného porodu.
Prevence a psychická pohoda
Přesto se samozřejmě těhotným ženám doporučuje dodržovat všechna preventivní opatření, tedy vyhýbání se větším skupinám lidí, nošení roušek či zvýšená hygiena rukou. Zároveň by se měly zaměřit na své psychické zdraví, tedy snažit se výjimečný čas těhotenství co nejvíce si užít i v této nelehké době. Vzhledem k uzavření obchodů se vyplatí většinu věcí, které jsou pro miminko potřeba, koupit na internetu. Naopak více času mají těhotné na přípravu pokojíčku či případnou vlastní tvorbu nejrůznějších dekorací, hraček či oblečků pro miminko. Těhotné by se rovněž neměly zbytečně stresovat například tím, zda jejich manžel či partner bude či nebude smět být přítomný u porodu. Zatímco na jaře během první vlny epidemie koronaviru jsme se dočkali zákazu přítomnosti otců u porodu, nyní se o něčem podobném zatím neuvažuje.
Obrázky: Freepik