Jakým situacím se vyvarovat ihned po jídle, aby tělo mohlo pokrm dobře strávit

Lidé si jídlo často spojují s relaxací, pohodou a příjemnými chvílemi s rodinou nebo přáteli. Ovšem některé naše návyky v rámci konzumace potravin nejsou pro naše zdraví dobré, naopak jsou spíše škodlivé. Jídlo vyžaduje čas, proces trávení nelze přeskočit. Abychom spořádaný pokrm mohli dobře strávit, je potřeba vyhnout se některým následujícím situacím, které máme ve zvyku.

Kouření

Kouření je škodlivé samo o sobě, ale ještě horší je ve chvíli, kdy si dopřejeme cigaretu ihned po jídle. Kouření pár minut po obědě vydá jako za 10 cigaret. Je to z toho důvodu, že nikotin je během procesu trávení naším tělem rychleji absorbován, což nadále zvyšuje pravděpodobnost vzniku závažných onemocnění spojených s kouřením.

Spánek

Najíst se a dát si dvacet, to máme nejraději. Zvláště dáme-li si těžší jídlo. Ovšem spánek nebo odpočinek ihned po jídle má vážné následky. Jelikož je proces trávení narušen, tělo nevstřebá potřebné živiny. Ale to není vše, poškozuje také jícen nadměrnou kyselostí.

Pití čaje nebo kávy

Ačkoli se předpokládá, že pití čaje nebo kávy po jídle je dobré pro naše zdraví, realita je jiná. Čaj nebo káva přímo zasahují do procesu trávení, zejména při absorbci železa. Počkejte po jídle alespoň hodinku, než si dopřejete šálek čaje nebo kávy.

Sprcha

Relaxační koupel ihned po jídle? Nesmysl. Horká lázeň ovlivňuje proces trávení, protože cévy odvádějí tok krve a narušují svou funkci. Proto se doporučuje počkat alespoň půl hodiny, než se osprchujete nebo si zaplavete v bazénu.

Konzumace ovoce

Ovoce dodává našemu tělu:

  • Vitamíny
  • Minerály
  • Antioxidanty
  • Vlákninu
  • Živiny

Avšak jeho konzumace ihned po jídle se nepovažuje za zdravou, protože práce žaludečních šťáv se zdvojnásobí. To znamená, že ani ovoce ani předchozí jídlo nebudou stráveny a v takovou chvíli dochází ke kolice nebo plynatosti.

Pití studené vody

Studená voda by mohla změnit konzistenci snědeného jídla. Mohlo by se stát pevnějším a tím pádem bude potřeba delší doby k jeho zpracování.

Čištění zubů

Čištění zubů je zvyk, který je nám vštěpován už od útlého dětství. Ovšem je vhodné počkat alespoň 30 minut, zejména po konzumaci sladkých nealkoholických nápojů, citrusových džusů, alkoholu nebo kávě. Tyto nápoje obsahují kyselinu, která způsobuje, že zuby ztrácejí vápník a jejich následné čištění pak situaci jen zhoršuje.

Obrázky: Shutterstock