Ačkoliv děti nepatří právě do rizikové skupiny lidí ohrožených čínským koronavirem SARS-CoV-2, u malého procenta z nich přesto dochází k rozvoji zdravotních komplikací v souvislosti s jeho přítomností v organismu. Kromě lehkých respiračních obtíží dokáže tento zrádný virus totiž vyvolat i velmi silnou zánětlivou reakci organismu, která u dětských pacientů může vyústit až v rozvinutí závažného zánětlivého Kawasakiho syndromu.
Děti s koronavirem mohou utrpět i infarkt
O působení nemoci COVID-19 na děti a o vzniku zánětlivých procesů u dětských pacientů informovali lékaři z celého světa. Oficiálně o tomto objevu informovali lékaři z Velké Británie se svými francouzskými kolegy v zády, kteří všichni zaznamenali neobvykle vysoký nárůst diagnózy vzácného Kawasakiho syndromu u dětí postižených koronavirem. Kromě těchto dvou zemí existují o stejném jevu zprávy i z jiných států.
Kawasakiho syndrom byla velmi dlouho velmi záhadná nemoc, která stála život mnoha tisíc dětí bez zjevné možnosti jakékoliv diagnostiky. Spouštěla celou sérii zdánlivě nesouvisejících zdravotních projevů, které v extrémních případech stály i život pacientů. Koronavirus SARS-CoV-2 přitom působí na organismus některých dětských pacientů úplně stejně jako právě Kawasakiho syndrom.
Záhadná nemoc malých dětí
O Kawasakiho nemoci je známo, že způsobuje v těle rozsáhlý zánět, který postihuje zejména koronární cévy. Když se vyvine v těžkou formu, může tento stav způsobit vznik výdutí tepen, srdeční arytmii a dokonce i vzniku akutního infarktu myokardu, což je jinak u takto mladých jedinců extrémně nepravděpodobné.
Tento syndrom byl poprvé identifikován v Japonsku na přelomu 60. a 70. let 20. století, kdy tamější lékař Tomisaku Kawasaki odhalil shodné prvky u dětí trpících a umírajících na záhadný soubor vzájemně nesouvisejících symptomů. I když průběh onemocnění byl již odhalen, jeho příčina dosud leží v neznámu. Stejně přitom neexistují prokazatelné testy směřující k diagnostice právě této nemoci. Její odhalení tak závisí především na správné interpretaci jeho příznaků, což je přitom jediná možná cesta k jejich úspěšnému vyléčení.
Nyní se spekuluje o tom, že děti, které jsou geneticky náchylné k rozvoji tohoto typu zánětlivého procesu, mohou mít jako spouštěč jakýkoliv druh infekce, a to včetně infekce respiračními viry, jako je právě například SARS-CoV-2.
Obrázky: Thinkstock