Onemocnění štítné žlázy se týká velkého počtu lidí. Nejohroženější skupinou jsou zejména ženy, které její poruchou trpí až třikrát častěji než muži. Potíž v tomto případě je však ta, že na rozdíl od jiných nemocí, jako je třeba nachlazení, chřipka nebo alergie, rozpoznat potíže v této oblasti není vůbec jednoduché. Porucha štítné žlázy se sice projevuje specifickými signály, nicméně ty jsou velmi snadno zaměnitelné za jiné druhy méně závažných obtíží.
Metabolismus závisí na hormonech štítné žlázy
Štítná žláza se nachází na přední straně krku v okolí průdušnice a v těle slouží k vytváření hormonů souvisejících s imunitním systémem a metabolismem. Pro tělo jsou tyto hormony velmi důležité a v případě jejich nedostatečné produkce vinou hypofunkce štítné žlázy dochází ke vzniku celé řady zdravotních symptomů, které mají negativní vliv na kvalitu života a mohou způsobit i velmi závažné komplikace.
Potíž je v tom, že tělo samo někdy na štítnou žlázu zaútočí autoimunitní reakcí, což způsobí, že se zde klíčové hormony přestanou vytvářet. To se pak projevuje následujícími šesti druhy příznaků.
Špatné soustředění
Potíže se soustředěním jsou zákeřné, projevují se totiž dalšími kognitivními nedostatečnostmi. Špatné soustředění totiž způsobí to, že se nám informace dostatečně nevryjí do paměti a my si je pak nemůžeme vybavit. Pakliže se nemůžeme soustředit, snižuje se tím i naše schopnost řešit problémy, což fakticky snižuje IQ. A to je vážný problém.
Únava a slabost
Nedostatečná funkce metabolitických funkcí zapříčiní to, že tělesné tkáně nejsou řádně vyživovány správnými látkami, které vznikají přeměnou z konzumovaných potravin. Nedostatečné vyživení tkání se pak projevuje na vleklé slabosti a únavě, která přetrvává i navzdory dostatečnému a kvalitnímu odpočinku.
Extrémní pocit chladu
Zimomřivost je někdy běžná, ale pakliže se jí vytrvale nedokážete zbavit, máte neustálé nízkou tělesnou teplotu a vaše ruce a nohy vám prostě nejde zahřát, může to značit potíže se štítnou žlázou.
Deprese
Zhoršený metabolismus vzniklý nedostatkem hormonů štítné žlázy se podepisuje i na ostatních žlázách s vnitřní sekrecí, a proto dochází ke zhoršení i ostatních životních funkcí. Jedním ze systémů lidského těla, který je závislý na hormonální rovnováze, je nálada. Proto lidé s hypotyreózou, tedy se sníženou funkcí štítné žlázy, často trpí klinickými depresemi.
Tloustnutí
Přibírání na váze je charakteristickým projevem zhoršené funkce štítné žlázy. Pokud vytrvale cvičíte a hlídáte si jídelníček, ale přesto nehubnete, je vhodné poradit se s lékařem o stavu své hormonální soustavy.
Obrázky: Freepik