Mobilní telefony už nás provázejí nějaký ten pátek. Od dob, kdy se první miniaturní utržená sluchátka rozšířila mezi širokou veřejností, už doznaly velkých změn v technologiích i v napájení. Přestože se změnil druh používané baterie, která má diametrálně odlišné vlastnosti od těch starých, většina pamětníků s moderními lithiovými bateriemi zachází stejně jako se starými niklokadmiovými. Tím se ale zásadním způsobem zkracuje životnost baterie, což se na už tak bídné pohotovostní době dnešních mobilních telefonů dost výrazně podepíše. Jak tedy nabíjet správně?
Žádný paměťový efekt (už) neexistuje
Zejména z dob počátku novodobé generace mobilních telefonů je známý pojem paměťový efekt, který byl vědci z oblasti elektrotechniky popsán už v padesátých letech minulého století. Tehdy se však týkal dosud nejmodernějších nabíjecích akumulátorových článků, které byly založeny na prvcích niklu a kadmiu. Ty totiž na nabíjení reagovaly tak, že jakmile se opakovaně akumulátor nabíjel na nízkou, avšak nenulovou hodnotu, na struktuře záporné elektrody docházelo ke změnám zabraňujícím plnému využití původní kapacity baterie.
Takové baterie se musely vybíjet úplně do maxima a pak také do úplného maxima nabíjet, aby se vznik paměťového efektu pokud možno co nejvíce oddálil. Nakonec totiž vznikl vždy.
V případě dnešních lithiových baterií je to však něco úplně jiného. Žádný paměťový efekt u nich neexistuje.
Co dřív prospívalo, dnes škodí … ale
Jak už tomu tak bývá, co bývalo dříve, dnes už nejenže neplatí, ale dokonce se ukazuje jako kontraproduktivní. Úplné vybíjení a nabíjení baterie, které dříve bylo nutností pro zachování jejího dobrého stavu, je pro dnešní lithiové články škodlivé a snižuje to jejich kapacitu. To by tedy znamenalo, že dříve zažité dobíjení mobilního telefonu přes noc po jeho úplném vybití přes den, je dnes vlastně špatně. Tento princip nabíjení je nicméně jaksi nasnadě.
Dobrou zprávou je, že vývojáři baterií a telefonů si s tímto oříškem už dávno poradili a pakliže si pořídíte některý z moderních mobilů (pro notebooky to platí také) a budete k němu používat originální nabíječku, můžete baterii nechat připojenou do sítě i několik dní. Disponují totiž technologií zabraňující přebíjení baterie a po dosažení sta procent dobíjení jednoduše přeruší.
Takže žádný strach, ale stejně buďte ke své baterii raději přátelští a nenapínejte její limity.
Obrázky: Freepik