Bolesti zad z dlouhodobého sezení jsou způsobené nejen omezeným pohybem, ale také nesprávnou židlí

Škody na svém těle způsobené sedavým zaměstnání má ve světě celá řada lidí. Všechny tipy, jak si pomoci, se většinou točí kolem toho, jak se vyhnout sezení a více se hýbat. To je samozřejmě důležité, ale pokud vaše práce vyžaduje sedět u počítače, zřejmě se tomu příliš nevyhnete. Neméně důležité však je, jak a na čem sedíme.

Strnulé držení těla

Jedním z hlavních problémů způsobených dlouhodobým sezením u počítače není fyzická nečinnost, ale strnulé držení těla. Ukázalo se, že kterákoli židle s vodorovným sedadlem neumožňuje tělu zaujmout fyziologickou polohu. Délka stehna ležícího na vodorovném povrchu židle vytváří momenty, kdy se kroutíme v oblasti pánve. Pánevní oblast povzbuzuje člověka, aby se ohnul, zakulatil záda a v této pozici strávil spoustu hodin. Je to přirozené a v podstatě to není chyba naše, ale židle. Zaoblení dolní části zad zvyšuje zátěž na meziobratlové ploténky 10 – 11krát.

Ortopedické židle

V Evropě v 70. letech se lékaři divili, proč se děti na židlích houpají. Ukázalo se, že když je sedadlo nakloněno, zaujímá jejich pánev a páteř přirozenou polohu. Potom začalo vytváření židlí se sklopným sedadlem, aby se zabránilo pádu a design byl doplněn o podporu kolen. Takové židle se také nazývají ortopedické, jsou nezbytné pro lidi, kteří mají potíže se sezením a bolestmi zad.

Rozdíl mezi ergonomickými a klasickými židlemi

Hlavním rozdílem mezi ergonomickými židlemi a křesly oproti klasickým spočívá v tom, že tvoří malý úhel mezi tělem a boky. Zadní strana udržuje anatomicky správnou polohu při zachování ohybů. Výsledkem je, že všechny horní části páteře se cítí pohodlně, hrudník a ramena jsou napnutá.

Obrázky: Freepik