Kosti plní spoustu důležitých funkcí – udržují strukturální integritu těla, chrání životně důležité orgány, drží svaly a shromažďují vápník. Není proto divu, že péče o zdraví kostí je velmi důležitá a neměli bychom na ni zapomínat. Problém s kostmi ale je, že se těžko zjišťuje, v jakém stavu jsou, když jsou pro nás neviditelné. Seznamte se proto s varovnými signály našeho těla, které se nám snaží naznačit, že jsou naše kosti křehčí a náchylné ke vzniku osteoporózy.
Změny probíhající v kostech
Kostní změny probíhají neustále a pravidelně, jakmile se staré kosti zlomí, vytvoří se nové. Během prvních několika desetiletí života tělo vytváří novou kost rychleji, což zvyšuje kostní hmotu. Ve věku třiceti let, i když proces stále pokračuje, většina lidí začíná ztrácet více kostní hmoty, než získává. Kromě nejjasnějšího příznaku slabých kosti – lámavosti, existují i další příznaky, které mohou naznačovat špatný stav kostí.
Ustupování dásní
Ustupování dásní může být výsledkem různých faktorů, ale úbytek kostní hmoty je jednou z nejčastějších příčin. Čelistní kosti drží zuby a jako každé jiné kosti má ve stáří tendenci slábnout. Když čelist ztrácí kostní hmotu, mohou se dásně začít stahovat. To se může vyvinout do bodu, kdy dojde ke ztrátě zubů.
Snížená síla úchopu
Různé studie prokázaly spojitost mezi silou paží a kostí v předloktích, páteři a bocích. Ve skutečnosti v nedávné studii u postmenopauzálních žen byla síla nejvýznamnějším faktorem spojeným s minerální hustotou kostí v těle.
Slabé a křehké nehty
Pokud se vaše nehty neustále lámou, může mít vaše tělo nízký obsah vápníku a kolagenu, živin, které jsou životně důležité pro zdraví kostí. Křehké a slabé nehty mohou být jedním z prvních signálů, že celé vaše tělo potřebuje více těchto důležitých minerálů.
Křeče, bolesti svalů a kostí
Existují určité minerály a vitamíny, které jsou nezbytné pro zdraví kostí. Především se jedná o:
- Vitamín D
- Vápník
- Hořčík
- Draslík
Křeče, bolesti svalů a kostí mohou být příznaky nedostatku těchto živin. Pokud je to i váš případ, v pozdějším věku se můžete setkat s nadměrným úbytkem kostní hmoty.
Slabá fyzická kondice
Pokud se vaše celková fyzická kondice zhoršuje, je pravděpodobné, že se snižuje kostní hmota. Některá cvičení mohou posílit kosti, což způsobí hromadění vápníku a buněk tvořících kost.
Zrychlený puls
Přestože se průměrná srdeční frekvence pohybuje v rozmezí 60 až 100 tepů za minutu, pokud klidová tepová frekvence překročí 80 tepů za minutu, zvyšuje to riziko křehkosti kostí a tím i vznik zlomenin kyčle, pánve a páteře.
Možná si myslíte, že osteoporóza je problém, jenž se objevuje jen ve stáří a že si s ní teď nemusíte dělat žádné starosti, ale právě nyní je ten správný čas zabránit jejímu vzniku. Pokud si všimnete několika výše zmíněných příznaků je pravděpodobné, že vaše kosti jsou křehčí, než jste si mysleli.
Obrázky: Freepik