Slinivka břišní čili pankreas je důležitý orgán, který je v těsném propojení se žaludkem a který vylučuje hormony důležité pro trávení a štěpení látek na důležité sloučeniny, bez kterých se tělo neobejde. Současný nezdravý styl života však jejímu zdraví příliš nepřeje a mnoho lidí trápí nějaká její dysfunkce. Rakovina je pak tou nejzazší obtíží, která vás může potkat. Problém je, že jde o velmi nenápadné onemocnění, o kterém se obvykle dozvíte až ve chvíli, kdy už je na léčbu pozdě. Proto je vhodné zjistit si o ní pár informací, které vám v rozhodném okamžiku pomohou přežít.
Vlivy prostředí, kouření i genetika
Existují dva typy rakoviny slinivky, které se liší žlázami, které postihuje, tedy exokrinní, tedy žlázy s vnější sekrecí, nebo endokrinní, která postihuje žlázy s vnitřní sekrecí. Ty se liší jak rizikovými faktory a příčinami vzniku rakovinného bujení, tak i příznaky, diagnostickými metodami, léčbou – a také vyhlídkami na uzdravení.
Příčiny a rizikové faktory se dělí do několika skupin. Často je ve hře genetika, čili změny nebo poškození DNA v té části, která ovlivňuje buněčné dělení. Tyto dispozice bývají dědičné a lze je vyčíst z rodinné anamnézy. Tyto sklony se mohou, ale také nemusejí projevit, a to v závislosti na dalších rizikových faktorech, jako je kouření či vlivy z prostředí. Mezi ty patří vystavení látkám, jako jsou pesticidy, chemická barviva či různé druhy dalších chemikálií, které se používají například při rafinaci kovů.
Tichý zabiják s proměnlivými příznaky
Rakovině pankreasu se často přezdívá „tiché“ onemocnění, protože příznaky se obvykle projevují až v pozdějších stádiích nemoci. Nenápadné symptomy však lze pozorovat v celém průběhu růstu rakovinného bujení. Jedná se o:
- Bolest v horní části břicha
- Žloutenka
- Ztráta chuti k jídlu, nevolnost a zvracení
- Náhlá a prudká ztráta hmotnosti a slabost
- Matná, šedá a mastná stolice
Rakovina se projevuje poněkud odlišně v závislosti na části slinivky, která je nádorovým bujením zasažena. Zatímco ty na špičce orgánu způsobují bolest a úbytek hmotnosti, postižení spodní části vyvolává tukovou stolici, úbytek hmotnosti a žloutenku. Pakliže u sebe zpozorujete zmíněnou sadu příznaků, která je případně doplněna o zimnici, svalové křeče nebo průjem, na nic nečekejte a vyhledejte lékaře.
Obrázky: Freepik