Silná bolest na hrudi, náhlé pocení, nerovnoměrné dýchání. To vše mohou být příznaky záchvatu paniky, ale bohužel také infarktu. V případě, že se u vás nebo u někoho blízkého vyskytnou tyto příznaky, je důležité je rozlišit. Nemusíte vždy ihned předpokládat nejhorší a volat záchranku s podezřením na infarkt. Jak tyto dvě příhody můžete rozlišit?
- Hlavním příznakem srdečního záchvatu je stahující se bolest.
- Hlavním příznakem záchvatu paniky je pichlavý pocit.
Srdeční záchvat
Obě příhody mají společnou bolest na hrudi, ale pokaždé je jiného druhu. Ti, kteří zažívají infarkt, popisují bolest na hrudi jako stahující se. Pravidlem je, že bolest se objevuje ve středu hrudníku, odkud se může pohybovat dolů podél levé paže a podél zad. Kromě toho se může rozšířit také do oblasti krku, zubů a čelisti. Intenzita bolesti se přitom může měnit.
Bolest při infarktu trvá déle než pět minut a obvykle se společně s ní objeví také potíže s dýcháním. Objevit se může i pichlavý pocit, ale většinou jen v levé paži. Často je doprovázen studeným potem, pocity nevolnosti a zvracením. Na vrcholu infarktu může člověk pociťovat strach, který se soustředí na konstrikční bolest v hrudi. Pochopitelně se bojí smrti, což může vyvolat zrychlené dýchání a následně záchvat paniky.
Záchvat paniky
Mnoho lidí má mylnou představu, že záchvat paniky může vyvolat pouze nějaká strašná situace nebo něco tragického. Pravdou ale je, že k němu může dojít i v ten nejběžnější den. Příznaky záchvatu paniky obvykle dosáhnout svého vrcholu asi po deseti minutách. Bolest se přitom soustřeďuje do hrudníku, přičemž se zvedá a potom klesá. Během záchvatu paniky může člověk zažít pichlavý pocit a necitlivost, ale na rozdíl od infarktu se mohou objevit kdekoli na těle. Během záchvatu paniky lidé často zažívají iracionální obavy. Mohou mít i pocit, že se dusí nebo šílí.
Obrázky: Freepik, Zdroj: Health.com