Pokud byste rádi věděli, jak jste na tom zdravotně, ale z nějakých důvodů nechcete nebo nemůžete za tímto účelem navštívit svého lékaře, poradíme vám, jak si základní screening udělat sami.
Výhodou těchto metod je, že se tak eliminuje nervozita z lékařského prostředí, která může některé sledované hodnoty významně ovlivnit, například výši krevního tlaku. Pokud byste však pociťovali nějaké zdravotní potíže, návštěvě lékaře nebo alespoň telefonické konzultaci se nebraňte.
Test ohebnosti
Svou ohebnost můžete ověřit cvikem prováděným v sedě. Sedněte si na podlahu nebo na vhodnou podložku a nohy natáhněte před sebe. Zkuste se předklonit a konečky prstů se dotknout vašich chodidel. Pokud se vám to příliš nedaří, měli byste své tělo dostatečně rozhýbat, a to nejlépe pomocí
- Plavání
- Jóga
- Cvičení Pilates
Pokud byste přemýšleli nad tím, proč je dobré být ohební, chráníte tím tak zejména klouby a záda.
Test zraku
Na internetu lze vyhledat jednoduchý obrázek, na němž je kruh rozdělený do stejně velkých černých a bílých pruhů, s černým středem. Ten si najděte a nechejte ho otevřený na monitoru svého počítače nebo notebooku. Jedno oko zavřete nebo si je překryjte dlaní nebo okluzorem, odstupte přibližně 3 až 5 kroků od monitoru (v závislosti na délce vašeho kroku) a soustřeďte se na obrázek. Pokud se vám zdá, že některé linky jsou tmavší než jiné, může se jednat o astigmatismus a měli byste vyhledat lékaře.
Test prstů
Test prstů se provádí pomocí studené vody. Vodu nechejte nejprve dobře odtéct, aby byla co nejchladnější, a poté jí napusťte širší sklenici nebo jinou vhodnou nádobu. Ponořte do ní prsty a vydržte po dobu půl minuty. Poté věnujte pozornost případným změnám vzhledu prstů. Pokud se konečky prstů zbarví do modra nebo do bíla, může se jednat o problém s krevním oběhem. V každém případě navštivte raději lékaře za účelem odborného vyšetření.
Test srdce
Zkuste se co nejvíce zklidnit, posaďte se a vydržte v klidu alespoň po dobu 5 minut. Poté si na vnitřní straně zápěstí nahmatejte puls a spočítejte údery za minutu. Pokud jde o optimální počet, uvádí se 60 až 100 tepů za minutu. Výraznější výkyv na obě strany může indikovat problémy s krevním tlakem a je tedy dobré nechat se prohlédnout lékařem.
Obrázky: Freepik