Rychlý IQ test, který během minuty určí, zdali jste génius nebo průměrný člověk

Seznamte se s nejkratším IQ testem na světě – CRT (Cognitive Reflection Test). Ukazuje se, že ke zjištění, kdo je génius a kdo průměrný člověk, není nutné pokládat příliš mnoho otázek.

Logické a racionální myšlení

Test vědomého myšlení byl vytvořen v roce 2005 v Princetonu. Jeho autorem je psycholog Shane Frederick. Účelem je ověřit, do jaké míry umíte logicky a racionálně myslet. Abyste se mohli označit za génia, všechny otázky musíte zodpovědět správně. Pokud víme, ani ti nejlepší studenti nedokázali tento kvíz vyřešit. Zvládlo to pouze 17% populace.

Otázky k testu

  1. Cena baseballové pálky a míčku je dohromady 1 dolar a 10 centů. Pálka je o 1 dolar dražší než míček. Kolik stojí míček?
  2. Pět strojů dokáže vyrobit 5 součástek za 5 minut. Jak dlouho trvá, než 100 strojů vyrobí 100 součástek?
  3. Lekníny na jezeře se každým dnem zvětšují a zdvojnásobují svůj objem. Pokud listy pokryjí celé jezero za 48 dní, jak dlouho potrvá, než zakryjí jeho polovinu?

Správné odpovědi

  1. Správná odpověď je 0,05. Je vysoká pravděpodobnost, že vaše odpověď byla 10 centů, cena míčku je však 0,05. Náklady na pálku byly 1,05, což je přesně o 1 dolar více než 0,05.
  2. Pokud jste odpověděli 100 minut, pak jste otázku nezvládli. Jeden stroj dokáže udělat 1 součástku za 5 minut, takže za 5 minut 100 strojů vytvoří 100 součástek.
  3. Odpověděli jste 24? Vypadá to jako samozřejmá odpověď, ale je to 47 dní. Pokud se počet leknínů zdvojnásobí každý den a k pokrytí celého jezera je potřeba 48 dní, pak je tento výsledek logický.

Obrázek: Getty Images