Fibrilace síní je jedna z nejčastějších arytmií. Prostě přichází a zase odchází. Není to životu nebezpečné, ale může při tom dojít ke komplikacím, které mohou být velmi nepříjemné. Jejími příznaky jsou: rychlé bušení srdce, slabost, zvýšená únava, zmatečnost, závratě, vysoké snížení fyzických úkonů, které lze zvládnout, bolest na hrudi a dušnost.Rozlišujeme dva typy fibrilace síní: paroxyzmální a permanentní.
Paroxyzmální fibrilace síní
Jedná se o příznaky, které samy přicházejí a odcházejí. Jde o příznaky výše zmíněné. Paroxyzmální fibrilace síní probíhá ve vlnách. Může trvat jen chvíli, ale také klidně hodiny. Proto není měřítkem jejího poznání doba, jakou trvá, ale fakt, že odchází a přichází sama. Nevyvoláte ji ničím sami, stejně tak, jako ji nezastavíte.
Permanentní fibrilace síní
U permanentní fibrilace síní se tepová frekvence nevrátí k normálu sama, jak je tomu u fibrilace příležitostné. Je zde potřeba lidského zásahu, abyste se vrátili do normálu, je nutné proto vyhledat lékaře. Ten vám zřejmě napíše léky, které budete trvale užívat, aby se situace neopakovala.
Fibrilace síní má samozřejmě své rizikové faktory, které jej mohou podpořit. Významný je zejména věk. Čím je člověk starší, tím větší je riziko, že ho fibrilace síní potká. Zvýšenou šanci mají také lidé s jakýmkoli srdečním onemocněním a lidi trpící na vysoký krevní tlak. Dále je riziko fibrilace síní větší u lidí, kteří trpí chronickými problémy jako je štítná žláza, cukrovka, onemocnění ledvin a plicní onemocnění. Větší riziko je také u lidí konzumujících velká množství alkoholu.
Proto je důležité dodržovat zdravá životní styl, abyste tomuto riziku předešli. Omezte užívání tabákových výrobků, v ideálním případě přestaňte kouřit úplně. Užívejte alkohol výjimečně a v malém množství. Zvyšte svou každodenní fyzickou aktivitu. Nemusíte podávat žádné velké výkony a cvičit hodiny denně. I malé a pravidelné množství dokáže výrazně pomoci. A v neposlední řadě se snažte omezit svůj vztek a přílišné stresování se.
Obrázky: Freepik