V našich ústech se nacházejí receptory chuti, zároveň jsou generátorem zvuku a také představují funkci dýchacího systému. Hrají klíčovou roli ve výživovém procesu, v podstatě jsou počáteční fází trávicího systému tím, že přijímají potravu. Proto je zvláště důležité udržovat ústní dutinu zdravou a sledovat jakékoli změny, které se v ní i na našich rtech objeví. Zde je seznam několika potíží, se kterými se můžete v oblasti rtů potýkat, jejich příčin a způsobů léčby.
Chronické puchýřky na rtech
Rty jsou neustále bolavé, zarudlé a oteklé. Puchýřky se nejčastěji vyskytují na dolním rtu. Bohužel v tomto případě neexistuje žádný identifikovatelný důvod pro vznik takových problémů. Příčinu by mohlo určit pouze lékařské vyšetření, na které byste neměli čekat déle než dva týdny po nástupu příznaků. Může se totiž jednat o nádor. Jakmile je diagnóza nádoru potvrzena, je důležité zahájit léčbu co nejdříve, protože jedině tak se zvyšuje šance na zotavení.
Suché rty
Příznaky jsou suchá a odlupující se kůže na rtech. Příčinami mohou být zpravidla horečka, namáhavá fyzická práce, sport, spalující sluneční světlo, pocení, nedostatek tekutin a chladné počasí. Symptomy může zhoršit používání rtěnky, některá jídla, krémy atd. V takovém případě se může jednat o alergickou reakci. Léčba v tomto případě závisí na důvodu vzniku suchých rtů, pokud je příčinou dehydratace, je potřeba pít více čisté vody, pokud se jedná o alergickou reakci, zkuste vyhledat pomoc svého lékaře.
Bolestivá vyrážka
Pokud se na rtech vyskytne drobná, ale velice bolestivá vyrážka nebo afty, mohou být příčinami virové infekce. Virus je v podstatě přítomen v těle téměř každého člověka, ovšem infekce je spuštěna tehdy, dojde-li ke snížení odolnosti organismu nebo stresující situaci. Navštivte svého lékaře nebo zubaře.
Zápach z úst
Mezi nejběžnější příčiny nepříjemného zápachu z úst patří především konzumace určitých potravin a nápojů, stejně tak některé návyky, jako je například kouření či špatná ústní hygiena. Pokud nosíte zubní náhradu, usazené zbytky jídla mohou způsobit páchnoucí dech. Ovšem do méně známých důvodů mohou spadat:
- Stres
- Psychické problémy
- Ústní a zubní infekce
- Infekce nosní dutiny
- Horečka
- Onemocnění dýchacích cest
- Onemocnění trávicího systému
- Cukrovka
- Selhání jater
- Selhání ledvin
Pokud se špatný dech prokáže jako trvalý, je dobré navštívit svého lékaře nebo zubaře. Je-li tento nepříjemný jev dočasný, zvyšte péči o ústní dutinu, popřípadě si pomozte žvýkačkami, ústními spreji a vodami.
Porucha chuti
Speciálně vytvořené části sliznice pokrývající jazyk, chuťové pohárky, jsou zodpovědné za vnímání chuti jakýchkoli látek, které se dostanou do našich úst. Díky kombinaci čtyř základních chutí si můžete vychutnat širokou škálu příchutí. To vše slouží nejen k vychutnání jídla, ale také k rozpoznání, zdali je nebo není jídlo zkažené. Chuť a čich spolu úzce souvisí, proto pro rozlišení většiny chutí a vůní musí oba smysly fungovat. Pokud cítíte zhoršenou chuť, může to být příznak několika nemocí, většinou ústních. Může být způsobena zubním kamenem, zánětem dásní, afty, herpetickou mukozitidou, popáleninami a zánětlivými onemocněními jazyka nebo rakovinou ústní dutiny. Zdravotní potíže nosu a vedlejších nosních dutin také významně snižují chuť, stejně jako kouření, konzumace alkoholu nebo užívání drog. Lékař podle potřeby určí nebo vyloučí možnost poškození orgánů a předepíše vhodnou léčbu, proto ho neváhejte navštívit, pokud vám není jasná příčina.
Obrázky: Pixabay