Mít bystrou, rychlou mysl, která si poradí s kdejakým těžkým úkolem. Něčeho takového by chtěla dosáhnout většina z nás. Vzhledem ke způsobu fungování našeho mozku to není nic složitého. K posílení funkcí mozku postačí pár jednoduchých úkonů.
Pohyb – základ úspěchu
Spolu se stárnutím mozku dochází ke zmenšování neuronů a postupnému vyčerpávání neurotransmiterů, které v rámci komunikace mezi jednotlivými buňkami zajišťují přenos daných vzruchů. Na základě vědeckých výzkumů se ukazuje, že proces stárnutí lze výrazně zpomalit pravidelným pohybem. Nebo, přesněji řečeno, zvyšováním srdeční frekvence, která zajišťuje nárůst průtoku krve do mozku. Není nutné se rovnou stávat maratonci. K lepšímu fungování mozku postačí 30 minut chůze alespoň 3krát týdně.
Učení se cizích jazyků
Studie provedená vědci z University College London poukázala na zajímavý jev u lidí, jež ovládají 2 a více jazyků. Právě tito jedinci mají, oproti lidem ovládající pouze svůj mateřský jazyk, více šedé kůry mozkové. Důležité je podotknout, že s učením cizích jazyků není nikdy pozdě – zvýšení objemu této části mozku nastalo také v případě lidí, jež se začali cizímu jazyku učit po dosáhnutí věku 35 let. K tomu pomáhá také oprášení druhého jazyku z mladých let.
Tapeta počítače
Významné poodhalení způsobu fungování mozku se podařilo v rámci výzkumu na Kalifornské univerzitě. Tamní vědci odhalili, že při každém pohledu mozek nejprve odhaluje pro něj rozpoznatelné vzory (tvary, linky), až posléze se uchyluje k analyzování prvků, jež jsou pro něj nové či jinak odlišné. Pouhým pohledem na složitější obrazce pak můžeme přispět ke zpomalení stárnutí mozku.
Stav zad
K lehce znepokojujícímu výsledku došli výzkumní pracovníci z Northwestern University. Ti odhalili spojitost mezi chronickými bolestmi zad a rychlejším ubýváním šedé kůry mozkové. Za pouhý rok došlo u zkoumaných pacientů trpících chronickými bolestmi zad ke ztrátě až 1,5 kubických centimetrů šedé hmoty. To odpovídá zhruba 1 kg. Co s tím? Odborníci doporučují cílené posilování svalů v této oblasti a její podpírání správným způsobem.
Hmotnost
Vědecká studie provedená ve Švédsku poukazuje na souvislost stavu mozku s tělesnou hmotností. Konkrétně u žen s indexem BMI vyšším než 27 byla odhalena vyšší pravděpodobnost nárůstu tkáně v oblasti spánkového laloku – tedy té části, jež stojí za regulací paměti. Zároveň se jedná o jednu z prvních oblastí postižených Alzheimerovou chorobou. Jak to souvisí s hmotností? Nadbytečný tuk produkuje vyšší množství látek toxických pro mozek. Z toho důvodu je vhodné snížit váhu tak, aby se hodnoty BMI pohybovaly v rozmezí 20 až 25.
Obrázky: Freepik, Zdroj: Medicalnewstoday.com