Na stará kolena jako v bavlnce. Země s nejlepšími důchodovými systémy na světě

V naší společnosti spousta lidí moc nepřemýšlí na odpočinek v důchodu. Bojíme se, že nám peníze nebudou stačit, budeme muset ještě několik let pracovat a klid budeme mít, až ve stáří, kdy nebudeme schopni si své zasloužené volno naplno vychutnat. Existují však země, kde život v důchodu teprve začíná.

Dánsko

Dánský důchodový systém je považován za jeden z nejbezpečnějších na světě. Každý občan, který dosáhne věku 65 let, má možnost žít důstojně, i když je jeho měsíční renta nízká. Faktem je, že důchod v Dánsku se skládá ze svou částí – hlavní, kterou vyplácí stát, a z příspěvků do penzijního fondu, které si tato osoba vyplácí samostatně. Zároveň se udržuje rovnováha, pokud si člověk vydělal během života málo nebo vůbec nic, státní důchod bude vyšší. Pokud má spoustu úspor, velikost základního důchodu se sníží. Navíc v Dánsku je starším lidem věnována velká pozornost.

Švýcarsko

Lékařská péče v této zemi je vynikající. Výsledkem je, že se Švýcaři dožívají průměrného věku 83 let. Vzhledem k tomu, že odcházejí do důchodu ve věku 64 – 65 let, spousta z nich si svou volnost užívá ještě mnoho let. Důchodci se věnují sociální práci, získávají nové koníčky a další vzdělání a cestují. Celkově tráví čas s potěšením a kompenzují si to, na co neměli čas v mládí.

Austrálie

Austrálie má národní program péče o seniory zaměřený na péči o lidi ve věku nad 65 let. Pokud je pro důchodce obtížné se o sebe postarat, může získat veškerou potřebnou pomoc doma od úklidu po masáže a další lékařské služby. Je částečně nebo plně hrazena státem. Nechce-li starší člověk žít sám, může se přestěhovat do zvláštního domova pro důchodce. Jedná se o bytový dům se soukromým dvorem, zahradou a parkováním. Servisní personál zajišťuje čistotu, jídlo a lékařské ošetření. Obyvatelé těchto domů mohou trávit čas v různých klubech podle svých koníčků, kdykoli vyrazit do města a dokonce i cestovat. Obecně neexistují žádná omezení.

Norsko

V této zemi odcházejí muži i ženy do důchodu až ve věku 67 let. Mají však na čem pracovat, protože Norsko je považováno za nejpříznivější zemi pro šťastné stáří. Mnoho seniorů konečně začíná cestovat nebo dokonce hledat malé nemovitosti ke koupi v teplých zemích. Ve své rodné zemi mají ale spoustu výhod, například bezplatné zavolání lékaře přímo do domu nebo sociální taxi. Dům s pečovatelskou službou vypadá jako sanatorium s vlastní koupelnou, lednicí a televizí.

Japonsko

V Japonsku se odchází do důchodu ve věku 65 let, takže zbývá ještě spousta času na zábavu. Starší Japonci nadále aktivně žijí, cestují, sportují a setkávají se s přáteli v různých klubech. Dělají tedy vše, na co dříve neměli čas, protože téměř celý život trávili v práci. Také se zajímají o různé technologie. Existují takzvané “robotické duše” – mechaničtí mazlíčci, o které se nemusíte starat, ale můžete je hladit a těšit se z jejich společnosti.

Obrázky: Freepik