Narkolepsie: Mýty o spánkové poruše, které je potřeba vyvrátit

Narkolepsie, neurologická porucha spánku, která ovlivňuje způsob, jakým mozek řídí cykly spánku a bdění. Způsobuje příznaky, jako je nadměrná denní spavost, náhlá svalová slabost a silné halucinace a spánková paralýza. Jelikož není příliš známá, rozhodli jsme se nashromáždit některé z nejčastějších mýtů o narkolepsii a rozptýlit je, abychom všichni této nemoci porozuměli co nejlépe.

Narkolepsie je extrémně vzácná

Odhaduje se, že narkolepsie postihuje přibližně 1 z 2 000 lidí, ale skutečný počet je pravděpodobně vyšší. Někteří lidé, kterým je tato porucha nakonec diagnostikována, sami nevěří, že by jí mohli trpět, protože ji považují za velmi vzácnou. Někteří s příznaky ani nezajdou k lékaři.

Děti nemohou trpět narkolepsií

Mohou. Ve skutečnosti příznaky narkolepsie často začínají v dětství nebo dospívání. Jedním z důvodů, proč u dětí není narkolepsie snadno rozpoznatelná, je to, že ospalost se často vyskytuje jiným způsobem než u dospělých.

Pacienti s narkolepsií jsou líní nebo demotivovaní

Odborníci poznamenávají, že kdokoli, kdo často vypadá ospalý, ať už je kdekoli, ve škole, v obchodě, v práci, může zjistit, že ho nic z toho, co dělá, nebaví, i když se ve skutečnosti snaží. Pacienti s narkolepsií nejsou neschopní, ale zdravotní stav jim ztěžuje výkon v jejich každodenním životě.

S narkolepsií potřebujete více spánku

Narkolepsie nemá nic společného s tím, kolik spánku člověk potřebuje. I když budete spát 8 – 9 hodin, budete během dne ospalí. Je to proto, že se jedná o neurologickou poruchu, jak jsme zmínili na začátku.

Omdlíváte

To je velká dezinterpretace. Mezi nejčastější příznaky narkolepsie patří:

  • Nadměrná ospalost během dne
  • Náhlá ztráta síly často vyvolaná silnými emocemi
  • Spánková paralýza
  • Narušený spánek nebo nespavost
  • Během tichých činností, jako je například psaní nebo práce na počítači, můžete na pár vteřin usnout

Obrázky: Freepik, Zdroj: Enallaktikidrasi.com