Rozpoznat včas rakovinu plic je pro záchranu života klíčové. Neberte varovné signály na lehkou váhu

Rozpoznat včas rakovinu plic je pro záchranu života klíčové. Je to jeden z nejběžnějších typů rakoviny a přední příčina úmrtí spojených s rakovinou. Více než třetina diagnostikovaných pacientů na toto onemocnění umírá.

Plíce nasávají vzduch i škodliviny

Plíce si můžeme představit jako houbu, která do sebe nasává vzduch a vypouští oxid uhličitý, který pak vydechujeme. Společně se vzduchem ale plíce nasávají také nejrůznější škodliviny.

Rakovina plic je často spojována s kouřením. Je to samozřejmě pravda, přesto se stává, že touto nemocí onemocní i lidé, kteří v životě nevykouřili jedinou cigaretu. I tak kouření riziko významně zvyšuje a i pokud s kouřením přestaneme, poškození plic je z velké části trvalé. Stejně jako mnoho jiných druhů rakovin, je i rakovina plic zpočátku nenápadná. Potíže s dýcháním se většinou objevují až později.

Příznaky se zaměňují za astma

Někteří lidé zaměňují příznaky rakoviny plic s astmatem nebo jiným respiračním onemocněním. Kdykoliv se proto objeví potíže s dýcháním, měli byste navštívit lékaře. Mezi nejčastější příznaky rakoviny plic podle onkologů patří následující:

  • Vykašlávání krve
  • Bolest na hrudi
  • Neustávající kašel
  • Chronické bolesti hlavy
  • Bolest v kostech
  • Úbytek hmotnosti

Přestaňte s kouřením

Hlavní příčinou rakoviny plic je, jak už bylo řečeno, kouření. Inhalace karcinogenních látek, které se v cigaretách nacházejí, poškozují plíce. I když lidský organismus vynakládá spoustu energie na to, aby s toxiny bojoval a napravil škody, nestíhá regenerovat v takové míře. Pak se zdravé buňky promění na zhoubné a začnou růst.

Malé buňky jsou nebezpečnější

Po zjištění nálezu rakoviny vědci zkoumají buňky a podle toho určí léčbu. Malé buňky se léčí jinak než ty velké. Malé buňky se obvykle objevují u těžkých kuřáků a bývají považované za nebezpečnější. Pouhých 60 % pacientů s malými rakovinnými buňkami má šanci přežít následujících 5 let a pouhých 10 % z nich se uzdraví. Obvyklá odhadovaná délka života je 14–20 měsíců po určení diagnózy.

Do větších buněk spadá několik kategorií – spin celulární karcinom, adenokarcinom a velkobuněčný karcinom. Ačkoliv se stále jedná o vážný stav, existuje více možností léčby a vyhlídky jsou optimističtější. Klíčové je určit, v jakém stádiu se pacient nachází a jak moc se rakovina rozšířila. Pokud buňky ještě nemetastazovaly, je možné je odstranit.

Příznaky jsou časem silnější

S postupem rakoviny se zesilují i její příznaky. Pokud se rozšíří i do dalších částí těla, představuje velký problém. Mezi nejčastější komplikace, ale zároveň i příznaky, patří redukovaná funkce plic, jelikož tumor začne tlačit na plíce nebo průdušky. Pacienti jsou pak náchylnější k zápalům plic. Problémem bývají také infekce, jelikož onemocnění výrazně oslabuje imunitu. Když nádor začne dráždit dýchací cesty a způsobuje krvácení. Pacient pak vykašlává jasně červenou nebo rezavě zbarvenou krev.

S postupujícím onemocněním se zvyšuje hladina vápníku v těle. Pokud k tomu dojde, pacienti pociťují zvýšený pocit žízně, bolest žaludku, nevolnost a častou potřebu na močení. Vzácnější komplikací je rozšíření rakoviny do srdce. Pak je pacient náchylnější k infarktu nebo mrtvici. Rozšířit se může i do oblasti jícnu, čímž pak ztěžuje příjem potravy.

I bolest zad může být příznakem

Pokud rakovina metastázuje do páteře, způsobí kompresi svalů v této oblasti. Ta se projevuje neustávající bolestí zad, slabostí nohou a rukou nebo dysfunkcí močového měchýře. A nakonec nejčastějším problémem je bolest. Jak rakovina roste, ničí zdravou tkáň a vyvíjí tlak na tuto oblast. Plíce se naplní tekutinou a způsobí, že hluboký nádech nebo smích provází silná bodavá bolest. Tento příznak se ale objevuje až v pokročilejších stadiích rakoviny.

Hra s časem

Uvádí se, že rakovina plic je třetím nejčastějším typem rakoviny. Čas je zásadní, pokud bojujete s rakovinou. Včasné odhalení je klíčem k záchraně života a čím dříve je nemoc diagnostikovaná, tím větší jsou šance na přežití.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Cancer.org