Bolest na hrudi v kombinaci s dalšími příznaky může značit vážné problémy. Pokud se vás to týká, zbystřete

Samotná bolest na hrudi je velmi podobná v případě srdeční příhody i třeba jen obyčejného refluxu. Co tyto obtíže od sebe vzájemně odlišuje jsou případné další symptomy, které se mohou současně s bolestí vyskytnou. Ve kterých případech bolesti na prsou byste si měli dělat obavy a kdy naopak můžete zachovat klid?

Závratě

Závrať můžete dostat z mnoha důvodů a obvykle je docela těžké určit přesnou příčinu. Pokud se však vyskytnou společně s bolestí na hrudi, může to být známka toho, že se mozku nedostává dostatek okysličené krve. To se obvykle děje proto, že srdce selhává ve své funkci krevní pumpy a nezvládá čerpat okysličenou krev do těla.

Bolest vystřeluje do paží, zad, krku a ramen

Dříve se infarkt spojoval s bolestí vystřelující z hrudníku do levé paže, protože je v blízkosti srdce. Výzkumy problematiky však ukázaly, že kvůli ucpaným cévám a sníženému průtoku krve se bolest může vyskytnout v obou pažích či dokonce prakticky kdekoliv po celém těle. Obvykle vyzařuje do zad, paží, spodní čelisti, krku nebo ramen. Zajímavé je, že zejména v případě žen je bolest periferií jedinou známkou infarktu a bolest na hrudi se prakticky nevyskytuje.

Nepravidelný srdeční rytmus

Arytmie je velmi široká kategorie zahrnující celou škálu pocitů. Někteří lidé mohou mít pocit, jako by jejich srdce dělalo přemety, jiní mohou cítit, jako by přeskakovalo údery nebo že jejich srdce bije příliš rychle. Je třeba vyhodnotit jakékoliv nepravidelnosti srdečního rytmu.

Pokud arytmie není zachycena včas, může způsobit smrtelné potíže. Podle amerického Národního ústavu zdraví jsou dokonce lidé s arytmií vystaveni většímu riziku vzniku infarktu či mozkové mrtvice. Ještě horší je skutečnost, že mnoho lidí o této srdeční vadě vůbec netuší, dokud nedojde do závažné fáze či nezpůsobí kolaps.

Nevolnost a zvracení

Dva klasické příznaky, které mohou souviset prakticky s čímkoliv. Způsobit je může běžná únava, chřipka, stres i infarkt. V případě posledně jmenovaného se připojuje ještě bolest hrudníku.

Nevolnost a zvracení při infarktu souvisejí s tím, že v okolí střev (anebo v hrudním koši) se začne hromadit tekutina. Ta pak může způsobit nevolnost a nechutenství, případně se mohou objevit také problémy s trávením. I když samy o sobě nejsou příznaky nevolností a zvracení nijak nebezpečné, ve spojitosti s bolestí na hrudi může představovat vážné nebezpečí.

Dýchavičnost

Zadýchat se i při vstávání z křesla, to není běžný projev nedostatečné fyzičky. Pravdou ale je, že dušnost může souviset s mnoha různými původci. Jen jeden však způsobuje i bolesti na hrudi, a tím je infarkt. Krátký dech je v tomto případě důsledkem nedostatečného průchodu krve plícemi, kde se okysličuje, aby vyživovala všechny tělní tkáně. Když se k tomu připojí hromadění tkáňové tekutiny nebo zablokování cév, dostaneme se do stavu, při kterém tělo zkrátka nemůže fungovat. Opět je to situace, která vyžaduje bezodkladnou lékařskou pomoc.

Další možné příznaky:

  • Extrémní únava
  • Studený pot
  • Tíha na hrudi

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Verywellhealth.com