Máte vysoký cholesterol? Prozradí vás vaše oči

Oko je okno do duše, ale i do zdraví. Lze z něho vyčíst spoustu informací o zdravotním stavu svého majitele. Jednou z takových informací, kterou dokáží oči poskytnout, je, zda má osoba zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi. Obvykle se tato skutečnost diagnostikuje laboratorním vyšetřením krevního vzorku, pohled do očí ale často poslouží stejně dobře, i když samozřejmě s menší přesností. Můžete tak ale snadno provést samodiagnózu a v případě pozitivního výsledku zavést do svého života systémová opatření, která vám pomohou situaci napravit a zabránit negativním důsledkům na vaše zdraví, které z vysoké hladiny krevního cholesterolu mohou plynout. Může se jednat o poškození kardiovaskulárního systému a následné vysoké riziko vzniku infarktu či mozkové mrtvice.

Hodný a zlý – jaký je v nich rozdíl?

Cholesterol je tzv. lipid neboli tuková látka, která je důležitou stavební látkou buněk. Některé druhy si tělo samo produkuje v játrech a další část pochází ze stravy. Cestuje pak krevním řečištěm ve formě lipoproteinu, který je důležitý pro udržení celistvosti buněk a také k produkci hormonů, vitaminu D a dalších životně důležitých látek. Jakkoli je pro tělo a jeho správnou funkci cholesterol důležitý, jeho přebytek s sebou nese zdravotní rizika, zejména pak poškození srdce a cévního systému, kde se nadbytečný cholesterol hromadí, krevní řečiště zanáší a ucpává.

Jak už jsme řekli, cholesterol putuje s krví cévami navázaný na bílkoviny. Rozdíl mezi HDL cholesterolem („hodným“) a LDL cholesterolem („zlým“) je v tom, jak vysoký podíl tuku proteinová částice nese. Pokud je zde tuku více než bílkoviny, jedná se o LDL, který se hromadí zejména na stěně tepen. Jestliže je tukových částic na proteinu méně, jde o HDL, který se přenáší do jater, kde se štěpí na stavební materiál.

Nenápadný zabiják je vidět i v očích

Vysoká hladina cholesterolu je zrádná v tom, že nezpůsobuje žádné příznaky a pacienti se o něm často dozvědí až ve chvíli, kdy se zhroutí vlivem cévní mozkové či srdeční příhody. Někteří lékaři ale přišli s odhalením, že lze vysokou hladinu tukových částic v cévách odhalit pohledem do očí.

Příliš vysokou hladinu cholesterolu značí stav oční rohovky, který se nazývá Arcus Senilis, resp. Arcus Juvenilis. Jedná se o hromadění cholesterolu a dalších lipidů v oblasti oční rohovky, kde tvoří bílý, světle šedý či modravý prstenec. Často se tento jev vyskytuje u starších osob, u nichž je pokládán za neškodný. Jestliže se však objeví u jedinců mladších 50 let, jedná se o ukazatel zvýšeného rizika vzniku kardiovaskulárních chorob.

V některých případech se u lidí s vysokým cholesterolem mohou objevit také nažloutlé skvrny v koutcích i v okolí očí. Na kůži pak tvoří menší či větší vystouplé hrbolky. Tento jev se nazývá xanthelasma, neboli tukové usazeniny v podkoží. Samy o sobě jsou snadno odstranitelným kosmetickým defektem, nicméně je třeba na jejich výskyt reagovat změnou životního stylu, případně se poradit s lékařem o vhodné léčbě. Můžete tak předejít daleko závažnějším zdravotním obtížím.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Healthline.com