Štítná žláza je velmi důležitý orgán, který produkuje celou řadu hormonů,aby tělo řádně fungovalo. Právě svou velkou výkonností a činností však může být zdrojem problémů, jako je například rakovina. Ta má několik varovných příznaků, které vás mohou na daný problém upozornit s dostatečným předstihem. O co konkrétně se jedná a na co si dávat pozor?
Příznaky nádoru štítné žlázy
Charakteristické příznaky nejsou příliš specifické, takže je vhodné jednou za čas vyrazit na ultrazvukové vyšetření, které dokáže říci více a pomoci včasné diagnostice. Mezi časté příznaky patří například otok krku, otok uzliny, zvětšené lymfatické uzliny, potíže s polykáním, bolesti krku a častý chrapot. Pokud něco takového pozorujete, rozhodně neváhejte a vydejte se ke svému lékaři, který vám doporučí optimální řešení.
Zvětšená uzlina nemusí hned znamenat nádor
Jestliže máte pocit, že jsou vaše uzliny zvětšené, nemusí to být hned žádný závažný problém. Na vině mohou být metabolické poruchy či problémy s činností samotné štítné žlázy. Ty bývají z velké části dědičného původu, takže pokud víte, že se podobné problémy vyskytují ve vaší rodině, je důležité pravidelně navštěvovat lékaře a provádět potřebná vyšetření, která dokáží včas odhalit potenciální problém.
Jak se nádor na štítné žláze odstraňuje
Pokud vám lékař zjistí nádor na štítné žláze, je celý postup odstranění v zásadě jednoduchý, ale bez záruk na perfektní provedení a jistotu kompletního vyléčení. Nejdřív je tkáň chirurgicky odstraněna společně s lymfatickými uzlinami. Následně může být nutné ještě další ozáření, které odstraní případné zbytky nádoru a části, které se mohly rozšířit do jiných oblastí těla. Bohužel v některých případech dochází k recidivě.
Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Webbeteg.hu