Pokud se nakazíte koronavirem, můžete mít různé příznaky, kam kromě jiného patří například specifická reakce nohou. Právě nohy tak mohou odhalit tento problém a poslat vás na testování, kde se dozvíte, jestli je vaše podezření oprávněné, nebo jde pouze o planý poplach.
Problémy, které se mohou objevit na nohou
Mezi poměrně zvláštní příznaky koronaviru patří nejrůznější kožní problémy, které se objeví na pokožce končetin. Někdy se zobrazí asymetrické fleky, které mohou na první pohled vypadat jako omrzliny. Ty jsou často doprovázené svěděním pokožky a nepříjemnou bolestivostí, na kterou nepomáhají běžné krémy. Tento zvláštní příznak se objevuje z velké části hlavně i mladších pacientů a celý problém může trvat klidně až 12 dní. Po uplynutí této doby však příznaky většinou naštěstí odezní bez trvalých následků.
Vyrážka na pokožce
Dalším specifickým příznakem, který můžete pozorovat na pokožce rukou či nohou, je zvláštní vyrážka. Ta bývá spojena s otoky, takže ve výsledku vznikají takzvané kovidové prsty. Velmi zajímavé je to, že osoby, které mají tyto kožní příznaky, často nevykazují žádné jiné příznaky typické pro koronavirus. Pokud něco podobného na svém těle objevíte, může jít o jasný signál, že je potřeba navštívit testovací středisko a zjistit, jestli koronavirus máte, nebo jde o planý poplach.
Častý výskyt kožních problémů
Zpočátku se kožní problémy spojené s koronavirem zdály jako ojedinělá záležitost, ale nakonec se ukázalo, že jde o poměrně častý problém, který může trápit až 47 % infikovaných lidí. Typická je také kombinace několika různých druhů vyrážek s dalšími příznaky. Červené, růžové či bílé skvrny mohou také provázet nákazu koronavirem. Většinou jsou tyto skvrny svědivé a celý problém se můžete zhoršovat kvůli neustálé touze po škrábání. Velmi často se tyto problémy objevují právě na rukou či nohou, ale v zásadě se mohou objevit i na jiných částech těla. Zhruba v 9 % případů se vyrážka objevila ještě před rozvinutím jiných příznaků spojených s nákazou.
Freepik
Kožní problémy odezní zhruba do několika dnů
Jakmile kožní problémy odezní, je to signál, že je potřeba vyrazit na testování. Vyrážka obecně vydrží zhruba po dobu 10 dní a poté většinou odezní. Špatnou cirkulací krve může dojít k výskytu tmavých fleků (odumřelá tkáň) a to už je stav, který si zaslouží návštěvu dermatologa. Ten oborně stav vaší kůže posoudí a určí léčbu. Zmírní tím následky, které můžou přetrvávat dlouhou dobu.
Proč vyrážka při koronaviru vlastně vzniká
Odborníci také nedokážou přesně určit, proč vlastně daný problém vzniká a jaké jsou důvody k tomu, že se vyrážka objevuje. Přitom pochopení jejího vzniku by mohlo v konečném důsledku pomoci s efektivní léčbou. Dermatologové se tak snaží pracovat na všech možných verzích, co by mohla být příčina, ale zatím se nedaří najít jasnou a uspokojivou odpověď, která by jim pomohla s optimálním řešením tohoto komplikovaného problému.
Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Webbeteg.hu