Důvody, proč se nebránit pláči. Slzy jsou dobré pro duševní i fyzické zdraví

Radost, smutek, strach, to všechno mohou být důvody k slzám. Pláč je reakce, kterou bychom neměli potlačovat, protože slzy mohou mít pozitivní vliv na naše zdraví. Často s nimi nemůžeme bojovat a je to dobře. Přestože si spousta lidí myslí, že slzy jsou známkou slabosti, je to omyl. Ve skutečnosti je velice zdravé nechat pláč plynout, následující důvody to dokazují.

Pláč zmírňuje stres

Několik studií potvrdilo, že pláč uvolňuje stres. Na jedné straně je to způsobeno skutečností, že látky, které se v našem těle tvoří pod stresem, jsou vyplaveny slzami. Současně tekutina obsahuje mimo jiné i enzymy jako lysozymy nebo hormon prolaktin.

Slzy chrání oči

Až budete při krájení cibule zase brečet, myslete na to, že slzy jsou reflexně vyvolávány a mají důležitý úkol – měly by chránit vaše oči a osvobodit je od nepříjemného pocitu pálení. Totéž platí, pokud se cizí předmět dostane do oka, slzy slouží k rychlému vyhnání vetřelce.

Pláč čistí duši

Pláč je dobrý pro duševní a fyzické zdraví. Když pláčete z emocionálních důvodů, produkujete endorfiny, hormony štěstí a další látky, které mají pro tělo uklidňující účinek. Místo toho, abyste v sobě budovali frustraci, raději se občas uvolněte a nechte pláč plynout.

Slzy pomáhají i nosu

Když pláčete, slzy nevycházejí pouze slznou žlázou. Pracují také skrz slzný kanál až k nosu. Zde se kombinují s nosními sekrety a pomáhají udržovat nos vlhký a bez bakterií.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Wunderweib.de