Akné se po těle netvoří náhodně. Zjistěte co konkrétní místo říká o vašem zdraví

Pupínky a akné na kůži nejsou záležitostí jen náctiletých puberťáků s mastnou pletí. Trpí na ně často i dospělí lidé, které od dob puberty dělí už slušná řádka let. Jak je to ale možné a co pupínky v dospělosti způsobuje? Odpověď na tyto otázky nebývá vždy jednoduchá. Přesto v případě akné na některých konkrétních částech místa obvykle bývá ve hře jasně definovatelný činitel. Přinášíme vám přehled, který jev za které pupínky nese odpovědnost.

Zadek

Pupínky na zadku se objevují často. Může to souviset s příliš těsným prádlem, sedavým životním stylem i s nedostatečnou hygienou.

Krk a brada

Příčinou vyrážek v těchto místech může být přílišná konzumace mléka a mléčných výrobků, jako jsou jogurty, tvarohy nebo sýry. Pokud se vás to týká, pro zlepšení stavu své pokožky zkuste jejich spotřebu omezit.

Příčina může ležet i jinde. Za pupínky na kru může být zodpovědná  zvýšená hladina stresového hormonu kortizol. Proto snižte hladinu stresu a naučte se lépe odpočívat.

Záda a ramena

Pupínky v těchto oblastech často značí poruchy trávení. Zkuste pít hodně vody a pokud stav přetrvá, poraďte se o tom s lékařem.

Hruď

Akné na hrudi může být způsobeno nerovnováhou hormonů. Zdrojem nerovnováhy může být u žen užívání hormonální antikoncepce, u mužů zase zvýšená produkce testosteronu.

Lokty

Pupínky na loktech může způsobit alergická reakce na prací prostředky, příliš časté otírání loktů, jimiž se opíráte třeba o stůl, ale také houbovou infekcí.

Břicho

Vyrážka na břiše bývá způsobena vysokou hladinou cukru v krvi. Omezte proto sladkosti a pokud akné nezmizí, zkuste se poradit s lékařem.

Nohy

Nohy plné pupínků se často objevují ve chvíli, kdy vaše tělo trpí nedostatkem vitaminů. Může se ale jednat také o alergickou reakci. Stojí za to tedy zjistit, zda jste nezačali používat nový druh pracího prášku nebo kosmetiky.

Obrázky: Pixabay