Jak poznat obyčejný kašel od příznaku nákazy koronavirem

Horečka, únava a suchý kašel. To jsou hlavní příznaky u pacientů infikovaných nemocí covid-19. Někteří jedinci popisují v souvislosti s touto nákazou také bolesti celého těla, rýmu a ucpaný nos, bolesti v krku a zažívací obtíže. Podle Světové zdravotnické organizace má navíc každý šestý člověk potíže s dýcháním. Někdy se připojí také otoky očí, nevolnost a zvracení či vykašlávání krve. Inkubační doba od setkání s infekcí po vypuknutí příznaků však může trvat i celé dva týdny. Jak tedy poznat, zda kašel, který nás trápí, je ten „obyčejný“, anebo se jedná o příznak infekce koronavirem?

Kašel sám o sobě nic neznačí

I když je suchý kašel přítomný jako symptom až v celých 68 procentech případů onemocnění koronavirem, samotný jeho výskyt o diagnóze nijak nesvědčí. Naopak u celé další třetiny lidí se objevuje naopak kašel vlhký. I když je tedy suchý kašel obecně považován za znepokojivé znamení, nemusí to být vůbec pravidlem. Bez ohledu na typ kašle může být kterýkoliv z nich projevem infekce covid-19.

Je sice pravda, že nejzávažnější případy se projevují suchým, dráždivým a přetrvávajícím kašlem, nicméně pacient může mít také kašel mírný, provázený podrážděním v krku, které může být shodné s běžným nachlazením. Protože covid-19 i jiné známé respirační viry napadají dýchací cesty a způsobují podobné příznaky, pouze vyšetření dokáže prokazatelně druh konkrétní nemoci stanovit.

Koronavirová infekce může být i bez kašle

Ve skutečnosti se objevují také příklady pozitivně diagnostikovaných lidí, kteří vůbec žádný kašel neměli. Naopak se mohli potýkat s lehkou rýmou nebo podrážděním. Proto je vhodné, pakliže u sebe zaznamenáte jakýkoliv průběh onemocnění dýchacích cest, raději zůstat doma v izolaci a nevystavovat tak zbytečně své okolí riziku případné nákazy.

Pakliže už se na veřejnosti pohybujete a cítíte nutkání kašlat, je vhodné to dělat bezpečným způsobem tak, abyste nikoho dalšího nevystavili případnému nebezpečí. Podle doporučení Světové zdravotnické organizace byste měli kašlat nejlépe do kapesníku, případně použít k zachycení vykašlávaných aerosolů loketní ohyb. Pokud používáte papírové kapesníky, okamžitě je zlikvidujte. Nikdy pak nekašlejte do holé dlaně.

Obrázky: Freepik