Každý rodič touží, aby jeho potomek byl nejchytřejší na světě. Někteří si možná myslí, že tomu tak i je. Bez ohledu na to ale existuje pár věcí, které rodiče mohou udělat pro to, aby zlepšili celkovou gramotnost svých ratolestí. I když s určitými dispozicemi se dítě už rodí, stále existuje dostatek způsobů, jak tuto vrozenou základnu nechat plně rozvinout. A je to jednodušší, než si možná myslíte.
Mějte doma knihy – a čtěte je
Čtení je nesmírně důležité nejen pro jazykový vývoj dítěte, ale pomáhá také ke zlepšení jeho celkové gramotnosti. Jistá australská studie dokonce zjistila, že počet knih v domácnosti může mít přímý vliv na inteligenci a jazykovou, ale i matematickou gramotnost. Pokud začnete pravidelně číst knihy svému půlročnímu miminku, zajistíte mu tím v pěti letech vyšší gramotnost, než mají jeho vrstevníci, kterým rodiče nečetli. A snáze se pak také naučí číst a psát.
Pořiďte mu klasické kostky
Elektronické hračky plné tlačítek sice dítě na nějakou chvíli zabaví, nicméně z hlediska jeho psychického rozvoje je lepší mu pořídit raději obyčejné kostky. Podle vědecké studie univerzity ve Washingtonu umožní dítěti určovat pravidla hry a rozvíjí tím jeho fantazii. Hračky na baterky toto neumožňují, neboť jsou předem naprogramované a dítě do jejich funkce nemůže nijak aktivně zasahovat.
Poslouchejte s ním hudbu
Souvislost mezi poslechem hudby a rozvoje inteligence je předmětem vědeckého zkoumání už mnoho let. Výsledek je přitom vždy stejný. Pravidelný poslechu hudby, ale také aktivní hra na hudební nástroj stimuluje mozek a tím i posiluje inteligenci a vede k lepším školním výsledkům. Během poslechu hudby se totiž uvolňuje hormon dopamin, který kromě jiného povzbuzuje touhu po učení, které navíc díky tomu bývá pro dítě zábavnější.
Veďte ho k fyzické aktivitě
Může se zdát, že tělesný pohyb na první pohled s inteligencí moc nesouvisí, nicméně opak je pravdou. Díky pohybu se zrychluje krevní oběh a prohlubuje se dýchání, čímž dochází k lepšímu okysličení celého těla včetně mozku. A správně okysličený mozek pak může lépe a efektivněji pracovat.
Obrázky: Freepik