I když jste možná v dnešní covidové době přestali chodit do posilovny, neznamená to, že byste se měli přestat hýbat úplně. Běhání je skvělou alternativou, jelikož se můžete vydat ven, kde s vámi nikdo jiný není. Na cyklostezky, do lesa, prostě kamkoliv. Oddejte se běžeckému opojení, ale nezapomínejte, že i vaše nohy se musí cítit komfortně! Jaké boty na běhání jsou nejvhodnější?
Běžecké boty jako základ
Ano, je to tady. Jaro neodvratně klepe na dveře a mnoho z nás chce udělat něco se svou fyzičkou nebo postavou. A co je lepší a efektivnější pro formování těla než běhání, při němž procvičíte prakticky každou část svého těla? Tak na nic nečekejte a vyběhněte vstříc prvním slunečním paprskům taky. Ale hlavně ve správné obuvi! Správné běžecké boty totiž poskytují základ pro celé tělo, poskytnou mu oporu a předchází zranění.
Běžecké boty dle terénu
Samozřejmě, že do každého terénu potřebujete jiný druh bot. Můžete tedy volit boty na silniční běh, trailový běh či na crossový trénink. Také je třeba zvážit, jak intenzivní váš trénink bude. Dle toho volte, jakou tloušťku materiálu boty budete potřebovat. Nikomu není příjemné, když při běhu cítí přes tenkou podrážku kamínky z nerovného terénu. Naopak do města či na udržovanou cyklostezku můžete volit lehčí boty z tenčího materiálu. Vhodnou obuví jsou Asics boty, které splňují předpoklady pro každého běžce.
Jak dlouho běžecké boty vydrží?
Obecně platí pravidlo, že správné běžecké boty by měly bez problémů vydržet až 500 kilometrů běhu. To pro pravidelné běžce představuje cca 4 měsíce. Měli byste proto pravidelně kontrolovat mezipodešev a podešev bot, zda je nepoškozená. V opačném případě by to mohlo negativně ovlivnit vaše chodidla. Pokud si všimnete, že je podešev opotřebená či stlačená, je potřeba začít přemýšlet o novém páru bot. Skvělý výběr najdete zde.
Jak správně vyčistit běžecké boty?
I při pěkném počasí se stane, že si své běžecké boty prostě zašpiníte. Pokud ale nebudete boty pravidelně čistit, nános nečistot může poškodit jejich gumu, oslabit švy, a dokonce se na nich mohou začít tvořit plísně.
Jak správně boty čistit krok po kroku?
- Odstraňte tkaničky a stélky.
- Bláto a špínu z bot vykartáčujte čisticím kartáčkem.
- Boty vyčistěte čisticím prostředkem a nechte je vyschnout při pokojové teplotě.
- Ošetřete přípravkem pohlcujícím pachy.
Pokud jste tedy běžec začátečník, je jasné, že si pravděpodobně nedokážete ani představit, jaké rozdíly mezi jednotlivými druhy bot mohou být. Cena, tlumení, podpora, hmotnost boty – na všech těchto faktorech opravdu záleží. Je třeba tedy opravdu vyzkoušet, jak se vaše noha bude cítit nejkomfortněji a od toho se „odpíchnout“ a vyběhnout vstříc nové postavě.
Zdroj obrázku: dotshock / Shutterstock.com