Běžná bolest svalů, která může znamenat mnohem závažnější problém

Pokud jste se rozhodli jít si po delší době zacvičit, jistě vám není vzdálená bolest svalů. Ta se objevuje nejčastěji v případě, že náhle navýšíte výkon nebo se rozhodnete pro delší cvičení. Pokud vás ovšem svaly bolí pravidelně nebo náhle a bez návaznosti na nějaké změny v náročnosti pohybu či cvičení, mohou být příznakem některého ze závažnějších onemocnění. Jaká to jsou?

Nemoci projevující se bolestí svalů

Běžná bolest svalů vzniká nadměrnou námahou, při níž je produkována kyselina mléčná, které způsobuje jejich ztuhlost. Zvýšený energetický výdej se tak může projevit lokalizovanou bolestí nebo dočasnou neschopností pohybovat zasaženými končetinami po dobu i několika dnů. Po této době by měla postupně odeznít. Pokud ovšem bolest přetrvává, může indikovat také další problémy, které nemusí zcela souviset s pohybem. Obvykle byste měli bolest svalů začít řešit v případě, že:

  • V určité formě trvá déle než dva týdny (i v takové situaci, kdy je její intenzita kolísavá)
  • Bolest je ostrá a naléhavá
  • Bolest je stálá s neměnící se intenzitou
  • Brání vám vykovávat běžné denní činnosti

Pokud se tedy potýkáte s některým z uvedených problémů, je zřejmě na místě vyhledat odbornou pomoc, jelikož bolest svalů mohou způsobovat také relativně závažné příčiny zcela jiného charakteru. Mohou mezi ně patřit takové nemoci, jako je běžná chřipka, ale také velmi vážné poškození svalové hmoty. Projevy jednotlivých typů nemocí jsou uvedeny níže.

Fibromyalgie

Jednou z příčin přetrvávající bolesti svalů může být fibromyalgie. Toto onemocnění nemá za následek pouze bolesti, ale také pocit vyčerpání či problémy se spánkem. Jedná se o onemocnění, které je často spojované s úzkostí či depresivními stavy, které způsobují kontinuální celotělovou ztuhlost. Léčba této nemoci zahrnuje především terapii a zmírňování příznaků.

Artritida

Bolest svalů může přicházet také jako doprovodný jev artritidy, tedy onemocnění kloubů. Artritida způsobuje omezování pružnosti kloubů a lokalizovaná bolest svalstva v okolí kloubu je způsobena snahou tkáně podporovat kloub a instinktivně se stahovat.

Zánět nebo infekce

Pokud se v okolí bolestivého místa objevují rudé skvrny, může být bolest svalů projevem zánětu či infekce. Tento problém je velmi často doprovázen také horečkou. Pro správnou léčbu je ovšem nutná odborná diagnostika, jelikož stejné příznaky mohou být spojeny s nadměrným tréninkem a přepínáním. Kromě infekce může dojít také k zánětlivému stavu svalů – tímto problémem trpí především osoby věku vyššího než 65 let. Zánět obvykle napadá horní končetiny a svaly podepírající páteř.

Limská borelióza

Pociťujete-li bolest svalů v pravidelných intervalech a zároveň se přidává horečka, přestože jste prakticky přestali cvičit, může se jednat o Limskou boreliózu. Tuto nemoc způsobují klíšťata, která ji na člověka přenášejí. To, že jste si odněkud přinesli klíště, nemusíte ani zpozorovat, pokud o něm ovšem víte a odstraníte jej, je potřeba ránu sledovat. Společně s bolestmi a horečkou se objevuje také vyrážka, která je hlavním indikátorem onemocnění.

Chřipka

Bolest svalů a kloubů se projevuje též u chřipky. Kromě nich se často objeví náhlá vysoká horečka, zimnice, pocení, únava, bolesti hlavy a samozřejmě ucpání nosohltanu a dutin. Chřipka je běžným onemocněním, komplikace však může představovat pro osoby starší 65 let nebo těhotné ženy a je tak nutné ji léčit co nejdříve.

Vedlejší účinky léků

Kromě klasických nemocí může být bolest svalů způsobena také užíváním léků. Některé léky, jež jsou určeny k dlouhodobému užívání při závažnějších nemocech, mohou způsobit uvolňování kyseliny mléčné do svalové tkáně a způsobit bolest. Projeví-li se u vás bolesti svalů v přímé návaznosti na změnu léků, které užíváte, měli byste ihned konzultovat tento problém s vaším lékařem, jelikož může z dlouhodobého hlediska vést nejen k velmi nepříjemným stavům, ale také k rozvoji jiných nemocí.

Kdy a jak bolest svalů řešit

Setkáte-li se s některými z popsaných symptomů nebo jednoduše u vás bolest svalů přetrvává nečekaně dlouho bez zjevné příčiny, poraďte se raději se svým lékařem. Není-li bolest ostrá nebo naléhavá, zkuste se den až dva pozorovat, zda se u vás neobjeví další doprovodné symptomy, které by mohly indikovat jiné potíže než běžnou svalovou horečku. Zvláštní pozornost byste měli věnovat takovým problémům, jako jsou náhlá únava či vyčerpání, bolesti hlavy, noční pocení nebo těžké usínání, ale také potíže trávicího traktu apod. V podstatě jakákoliv odchylka od běžného zdravotního stavu může být pro lékaře indikujícím symptomem, který povede ke správné diagnóze. Některé důvody bolestí svalů lze brát na lehkou váhu, někdy je však problém spojen s různými závažnějšími potížemi, které mohou vést až trvalým následkům na vašem zdraví. 

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Thehealthy.com