Běžné mýty o křečových žilách, kterým někteří lidé ještě stále slepě věří

Křečovými žilami trpí milióny lidí po celém světě. Jedná se o žilní dilatace neschopné vrátit krev do srdce. Ačkoli léčba v poslední době výrazně pokročila, stále existuje mnoho mýtů spojených s křečovými žilami. Zde je seznam nejčastějších z nich, kterým by lidé v dnešní době už měli přestat věřit. Pokud jsou křečové žíly i vaším problémem, možná zjistíte, že jste minimálně jednomu z níže uvedených bodů také slepě věřili.

Punčochy pomohou vyléčit křečové žíly

To je velký omyl. Punčochy symptomaticky pomohou stlačit žíly a pokusit se dělat práci ventilů, které selhaly. Jsou však jen dočasným řešením problému. Jakmile punčochy svléknete, hlavní příčina křečových žil bude pokračovat. Ačkoli punčochy mohou poskytnout jistou úlevu, nic trvale nevyřeší.

Křečové žíly lze odstranit pouze chirurgicky

Další běžný mýtus, kterému lidé nejvíce věří. Ještě před 10 lety byla operace jediným řešením křečových žil, to je pravda, ale nyní byly chirurgické zákroky nahrazeny laserovými nebo radiofrekvenčními postupy uzavírání chlopní.

 

Křečové žíly mají tendenci se vracet

V tomto případě ano i ne. Rozhodně se nejedná o pravidlo. Obecně platí, že pokud se křečové žíly vrátí, je to způsobeno novým nefunkčním ventilem.

S křečovými žilami mají problém pouze ženy

Ačkoli většina pacientů s křečovými žilami jsou ženy, muži jich rozhodně nemusí být ušetřeni. Mnoho mužů trpí žilní nedostatečností. Ve skutečnosti se počet mužských pacientů zvýšil přibližně o 5 % až 30 %.

Křečové žíly jsou jen estetický problém

Ti, co křečovými žilami trpí, by vám mohli vyprávět, co všechno obnáší tento zdravotní problém. Je sice pravda, že na pohled nejsou nic hezkého, ale existuje mnoho příznaků spojených s tímto typem problému, a sice bolest, otoky, křeče, svědění, pálení a neklidné nohy.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Veinclinics.com