Blahodárné účinky propolisu na lidské zdraví

Se slovem propolis jste se už setkali, tušíte, že nějak souvisí se včelami, ale nevíte, co přesně znamená a k čemu slouží? Včely ho vytvářejí tím, že sbírají pryskyřici a tu poté obohacují svými vlastními produkty, které se vytvářejí v jejich žlázách. Do úlu nosí včely propolis na svých zadních nohách a v úlu jim slouží ke dvěma účelům, a to podle toho, v jaké hustotě ho používají.

Hustý propolis slouží včelám k tomu, aby úl izolovaly, má tak v podstatě funkci tmelu. Pokud jde o řidší propolis, ten používají k tomu, aby vnitřní prostory získaly ochranný nátěr, který zabraňuje průniku a rozvoji bakterií, virů a plísní.

Složení propolisu

  • Pryskyřice
  • Včelí vosk
  • Éterické oleje a balzámy
  • Provitamin A
  • Vitamíny skupiny B 
  • Železo (které zejména přispívá k optimální krvetvorbě)
  • Vápník (který působí na správný růst a vývoj kostí a optimalizuje stav zubů, vlasů a pokožky)

K čemu propolis slouží člověku a jak jej (po)užívat

Propolis především posiluje imunitní systém, protože chrání tělo obdobně, jako chrání i včelí úl. Má dezinfekční účinky a funguje také jako přírodní preventivní prostředek proti chřipce a různým infekčním onemocněním.

Pomáhá také při léčbě a rychlejším hojení drobných poranění, dásní, aft, akné, bradavic a oparů. Použití propolisu je téměř bez hranic, pomáhá také proti proleženinám, při různých kožních onemocněních, bércových vředech a podobně.

Pokud jde o použití propolisu, je možné jak vnitřní, tak i vnější.

Pokud jde o vnitřní použití, k tomu se hodí propolis ve formě tinktury nebo kapek. Nejlépe je nakapat je přímo na kostku cukru nebo případně do malého množství medu, mléka nebo obyčejné vody.

K vnějšímu použití slouží také tinktura nebo různé krémy či masti. Použít také můžete zcela přírodní kousek propolisu, a to zejména k léčbě bradavic nebo zmírnění bolesti zubů. Kousek propolisu jednoduše lehce přitiskněte na postižené místo a nechejte nějakou dobu působit.

Obrázky: Pixabay