Časné příznaky rakoviny kostí, které není radno podceňovat. Pokud je budete znát, může vám to zachránit život

Rakovina kostí je zákeřná choroba, která napadá kosti. Ty jsou důležitou součástí lidského těla, protože bez nich by se člověk nemohl pohybovat. Kromě toho ale také podporují činnost vnitřních orgánů těla a chrání je; například lebka chrání mozek, žebra plíce atd. Svaly jsou připojeny ke kostem a právě ony umožňují pohyb končetin. Uvnitř kostí se nachází měkká houbovitá tkáň, kterou nazýváme kostní dřeň. Ta je důležitá pro produkci a uchovávání krvinek.

Rakovina je nebezpečná

Rakovina je nebezpečná choroba, která postihuje různé části lidského těla. Celkem existuje asi 100 různých druhů rakovin. Všechny mají ale jedno společné: začínají vznikat abnormální buňky, které rostou a ničí tkáně v těle, rozšiřují se v těle a způsobují bolesti a život ohrožující stav. Pokud je buňka normální, zdravá, roste a dělí se přirozeným řádem. Pokud se ale buňky začnou rozdělovat abnormálně (rychle a bez řádu), vytváří velké množství tkáně. Hromadění takové tkáně je označováno jako nádor.

Druhy nádorů

Nádory rozdělujeme na dva druhy: benigní a maligní. Benigní nádory nejsou rakovinou. Jedná se o nahromadění tkáně, které se nerozšiřuje do jiných částí těla a nejsou ohrožením na životě. Odstraňují se operativně, někdy se ale vytváří znovu a znovu. Oproti tomu maligní, čili zhoubné nádory už jsou velmi nebezpečné a právě je označujeme jako rakovinu. Ničí okolní zdravé tkáně i orgány. Buňky rakoviny se mohou šířit tělem v rámci krevního oběhu. Díky tomu se rakovina kostí může rozšířit do jiných částí těla.

Co je rakovina kostí?

Rakovina, která začíná v kostech, se nazývá primární rakovina kostí. Její výskyt je zejména v horních a dolních končetinách, ale mohou se objevit v jakékoli kosti v těle. Smutnou statistikou je to, že tímto druhem rakoviny trpí více děti a dospívající, než dospělé osoby. Primární rakovina kostí se nazývá sarkomy. Existuje několik typů sarkomů. Každý se vyskytuje v jiném typu kostní tkáně. Nejčastější jsou osteosarkom, Ewingův sarkom a chondrosarkom.

Různé sarkomy

Nejčastějším typem rakoviny kostí je osteosarkom. Vyskytuje se obvykle u lidí mladých, od 10 do 25 let. Pravděpodobnost vzniku je vyšší u mužů, než u žen. Osteosarkom často začíná na koncích kostí, ze kterých se během růstu mladé osoby vytváří nová kostní tkáň. Nejčastěji se jedná o dlouhé kosti nacházející se v horních a dolních končetinách. Také další typ sarkomu, Ewingův sarkom, se vyskytuje nejčastěji u lidí od 10 do 25 let. Ten se tvoří ve střední části dlouhých kostí a nejčastěji se vyskytuje v pánevních kostech, dlouhých kostech stehen a paží. Chondrosarkom se vyskytuje hlavně u dospělých. Tento typ nádoru se tvoří v chrupavce, v elastické tkáni poblíž kloubů.

Jaké jsou příznaky rakoviny kostí?

Příznaky rakoviny kostí mohou být velice nenápadné. Záleží ale na typu rakoviny, umístění a velikosti nádoru. Nejčastějším příznakem rakoviny kostí je bolest. Někdy je možné pod kůží prohmatat tvrdou, mírně citlivou bulku. V některých případech rakovina kostí narušuje normální pohyby kloubů. Někdy mezi příznaky patří také nadměrná křehkost kostí – zlomeniny jsou velmi časté. Avšak všechny tyto projevy nemusí znamenat rovnou rakovinu kostí. Jediný, kdo rakovinu kostí může s jistotou diagnostikovat, je lékař.

Diagnostika rakoviny kostí

Rakovina kostí bývá diagnostikována na základě celkového vyšetření pacienta. Důležité je zejména provedení krevních testů. Pro určení, kde přesně se nádor nachází, jak je veliký a jaký má tvar se používá rentgen. Rentgenové snímky umí odhalit, zda se jedná o benigní nebo maligní nádor. Benigní nádor má obvykle kulatý tvar s přesnými okraji, kdežto maligní se vyznačuje rozličnými tvary a rozmazanými okraji.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Webmd.com