Černý pepř nepatří jen do kuchyně. Nasypte ho do pračky a znásobte účinky praní

Černý pepř je odedávna oblíbené koření, které dodává jídlu správný šmrnc a pikantnost. Už jste ale slyšeli o tom, že jeho využití je mnohem širší, než jenom to kuchyňské? Třeba při praní prádla se tento druh koření velice osvědčil. Zabraňuje totiž barevnému oblečení během pracího procesu vyblednout a je v tom stejně účinný jako drahé specializované prací prostředky.

Oblíbené barevné oblečení s každým praním rychle ztrácí své původní barvy a i když se to nezdá, velmi rychle se odbarví a zešedne. Blednutí barev je přirozený proces, který lze ale jednoduše zvrátit. Buďto k tomuto účelu použijete zvláštní prací prostředky, které vlákno zakonzervují a barevné částice nepustí ven z vláken, anebo vyzkoušíte nějaký z domácích způsobů ochrany barev. Tyto domácí prostředky přitom vůbec nemusejí být méně účinné, ba právě naopak. Velice dobře zamýšlenému účelu poslouží obyčejný černý pepř anebo kuchyňská sůl.

Pepř do pračky patří

Nejčastější příčinou blednutí prádla je usazování částic pracího prostředku v textilních vláknech, která jsou pak opticky světlejší. Tomuto procesu dokáže zabránit právě černý pepř. Stačí, když ho jednu čajovou lžičku nasypete do prádla společně s pracím práškem a spustíte pračku jako obvykle. Pepř dokonale vymyje nadbytečný prací prášek z textilu a barvy vypadají tak svěží, jako kdyby byly nové.

Sůl je nad zlato i při praní

Skvělý lék na blednutí barevného oblečení je také kuchyňská sůl. Připravte si lavor s vodou, ve kterém rozpusťte několik lžiček soli a oblečení do tohoto roztoku na půl hodiny před praním namočte. Pak dejte do pračky a vyperte, jak jste zvyklí.

Tento postup můžete nahradit také obyčejným přidáním kuchyňské soli do pračky k pracímu prášku. I v tomto případě tato kouzelná přísada svůj účel splní. Kromě toho je sůl dobrý způsob, jak se zbavit zatvrzelých skvrn.

Obrázky: Freepik