Chování prozrazující toxický vztah s psychickým agresorem

Vztahy nejsou jenom idylické. Většina lidí má sklon hledat na druhých to nejlepší a důvěřují tomu, že jejich partner to s nimi myslí dobře. Občas se ale vyskytne zvláštní typ člověka, který má v centru své pozornosti jen sám sebe a za dosažením svých cílů se nebojí zneužít i člověka, který jim bezmezně důvěřuje. Anebo spíš právě toho. Pokud žijete ve vztahu s takovou osobou, velmi pravděpodobně vám brzy dojde energie, ale tento člověk vás přesvědčí o tom, že chyba je na vaší straně. Přinášíme vám seznam pěti druhů symptomatického chování, které vám prozradí, že osoba, se kterou žijete, to s vámi nemyslí upřímně.

Svou oběť si vybírá

Potíž s psychickými násilníky je v tom, že na své okolí působí úplně normálně a umí být velice milý a pozorný. Své oběti si totiž vybírá, a to právě zejména z okruhu lidí, které jsou mu nejblíže a které s ním pojí silné emocionální pouto. Právě tehdy vás totiž dostane tam, kde vás chce mít a může si s vámi zahrávat, jak se mu zlíbí. Tedy, jen dokud mu to dovolíte.

Manipuluje jen někdy

Druhou zákeřností v osobnosti manipulátora je fakt, že ani jeho násilnické chování netrvá sto procent času. Vztah s ním je jako na houpačce. I když je ale dvě třetiny času pozorný a láskyplný partner, zbylou jednu třetinu společné doby se vás snaží zmanipulovat.

Kontroluje vás

Násilníci potřebují ovládat. Touží po tom a udělají vše, aby toho dosáhli. V každé situaci si můžete všimnout jejich povahy. Trvají na tom, že budou řídit, oni vyberou restauraci, ve které jíte a oni rozhodnou o tom, zda můžete někam jít nebo s někým mluvit. Pokud zaznamenáte tento druh chování, pokládejte ho za blikající varovnou kontrolku.

Spěchají do vztahů

Lidé, kteří mají zkušenost se vztahem s násilníkem, se shodují na tom, že znali svého partnera jen krátce, než s ním vstoupili do vztahu. Manipulátor přichází jako vichřice. Jakmile si vyhlédne svou oběť, situace nabere spád a on jde rychle na věc. Dřív, než si uvědomíte, o co jde, zjistíte, že s vámi manipuluje. Jakmile zjistíte, že s vámi manipuluje, slabší povahy už neumějí najít cestu ven.

Izolují oběť

Násilník si moc dobře uvědomuje, že největší moc má nad svou obětí tehdy, když je na něm plně závislá. Ze všeho nejvíce se proto snaží ji izolovat od rodiny a přátel, aby jí nezbyl nikdo jiný než on. Pak rozproudí drama. Hádky, výčitky, manipulace a matení. Vráží klín mezi vás a všechny, na kterých vám záleží. A když konečně opustíte všechny, kteří vás mají rádi, nastane to pravé peklo. Protože oběť už nemá nikoho, na koho by se mohla obrátit.

Obrázky: Freepik