Ječné zrno představuje bolestivou zarudlou bouli na okraji očního víčka. Může nejdříve působit jako pupínek po akné. Vytvoří se, když se drobná žláza produkující maz ve folikulu řas nebo kůže očního víčka ucpe a infikuje. Co proti ječenému zrnu dělat a co hlavně nedělat?
Dva typy ječného zrna
Existují dva druhy ječného zrna, a sice vnější a vnitřní. Vnější ječné zrno se tvoří na vnější části horního nebo spodního očního víčka. Je to nejběžnější typ a je obvykle způsoben infekcí ve folikulu řasy. Vnitřní se rozvíjí na kterémkoli z vnitřních víček. Obvykle je způsobeno infekcí ve vnitřní žláze očního víčka, kde zpravidla vzniká maz, jenž pomáhá udržovat oční víčka vlhká.
Jak dlouho vydrží ječné zrno?
Obvykle 1-2 týdny. Pak většinou odezní samo od sebe. Ale v případech, kdy se tak nestane, možná budete muset zajít k oftalmologovi, aby ho nechal rozpustit. Mohou vám být také předepsána antibiotika ke snížení infekce.
Může se ječné zrno šířit?
Obecně ječné zrno není nakažlivé. Může se skrze něj však šířit malé množství bakterií. Proto je důležité si vždy umýt ruce před a po dotyku očí a často prát povlaky na polštáře, aby se zabránilo šíření bakterií. Obecně se ho nedotýkejte, abyste snížili šíření bakterií a podráždění.
Shutterstock
Co dělat?
Používejte teplé obklady. Přiložte teplý ručník na oční víčko na dobu 10 až 15 minut, 3x až 5x denně. Ručník znovu zahřejte namočením v horké vodě, vyždímejte a opakujte. Mnozí se domnívají, že používání sáčků zeleného čaje namočených v teplé vodě pomůže urychlit hojení, částečně díky antibakteriálním vlastnostem zeleného čaje. Oční víčka také čistěte. Výtok jemně otřete mýdlovým roztokem z poloviny dětského šamponu a z poloviny vody. Můžete také použít ubrousky na oči dostupné ve většině lékáren.
Co rozhodně nedělat?
Tření nebo se dotýkání se očního víčka. Používání make-upu nebo kontaktních čoček, dokud se oblast nezahojí
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Clevelandclinic.org, Mayoclinic.org