Co dokážou oči prozradit o vašem zdravotním stavu

Oko je do duše okno, říká se. Že je ale oknem i do stavu našeho zdraví, to už ví lidí mnohem méně. Diagnostiku podle očí přitom prováděli už starodávní lékaři a i ti současní se shodují na tom, že podle stavu a vzhledu očí je možné ledacos usuzovat. Prozradíme vám některé ukazatele zdravotního stavu, které se projevují v oblasti očí a které je dobré brát v úvahu.

Pocit cizího tělesa v oku

Určitě znáte ten pocit, když vám spadne do oka řasa nebo kousek prachu. V tu chvíli to pociťujete, jako byste měli v oku kus skály. Tento pocit však odezní ihned poté, co cizorodé těleso odstraníte. Pakliže však tento pocit přetrvává dlouhodobě, měli byste okamžitě navštívit lékaře. Může to být symptom například nádoru na očním víčku.

Rozmazané vidění

Čas od času se týká rozmazané vidění každého, zvláště pak po dlouhém pracovním dni stráveném před obrazovkou počítače. Pakliže však tyto obtíže nemizí ani po dostatečném odpočinku, pak je vhodné tento stav konzultovat s lékařem. Může to být poškození způsobené častým vystavením oka záření z monitorů, ale i symptom jiné, závažnější nemoci, jako je například mrtvice.

Zvětšené oční bulvy

Čas od času oči mohou otéct, zvlášť, když je příliš zatěžujeme, nebo je chvíli mneme rukama. Po chvíli však otok mizí. Pakliže však tento druh obtíží pociťujete často i bez vnějšího zásahu, může to být příznak onemocnění štítné žlázy, při němž je zduření očí častým projevem.

Žluté bělmo

Obvyklá barva bělma je – bílá. Jistě. Někdy se však stane, že se tato barva změní a oči buďto zarudnou, což se stává při jejich podráždění, anebo zežloutnou až zhnědnou. To už je symptom závažnějšího charakteru. Značí totiž závažnou poruchu jater, případně i žlučníku a žlučovodů. Pakliže vám tedy bělmo zežloutne, raději se poraďte s lékařem.

Slepé skvrny

Slepá skvrna na oku je přirozená věc. Tento jev se vyskytuje v místě, kde je k oční bulvě připojen zrakový nerv a kde kvůli tomu chybějí fotocitlivě senzory. Pakliže se však slepých skvrn objeví více, případně jsou provázeny vizí zářících bodů nebo vlnovek, bývá to příznak migrény s aurou, která je velmi bolestivá a trýznivá. Může se ale jednat i o závažnější neurologické onemocnění, proto tento symptom neignorujte.

Obrázky: Pixabay