COVID-19 se podepisuje na zdraví srdce a může zanechat celoživotní následky

Svět už se více než půl roku potýká s pandemií čínského koronaviru SARS-CoV-2. Jak tato doba narůstá, vzrůstá i poznání lékařů a vyskytují se i nové účinky a důsledky infekce tímto virem. Zatímco zprvu bylo známo, že nemoc COVID-19 způsobuje zápal plic, nyní se zdá, že viry ovlivňují také kardiovaskulární systém, a to docela fatálně. Brazilští lékaři nyní odhalili, že koronavirus napadá také srdce a může zanechat pacientům doživotní následky.

Koronavirus ovlivňuje převodní srdeční systém

Brazilský kardiolog André Gasparoto z nemocnice v Sao Paulu objevil u některých pacientů infikovaných nemocí COVID-19 interferenci viru s převodním srdečním systémem, tedy do systému, který zajišťuje periodické stahy srdečního svalu, které pohánějí okysličenou krev po těle. Účinek koronaviru je přitom takový, že generování elektrických impulzů narušuje, čímž snižuje srdeční frekvenci, tedy četnost a rychlost úderů, a také generuje blokády.

Dalším dopadem na zdraví srdce je již dříve zjištěný fakt, že organismus infikovaný SARS-CoV-2 má sklony ke zvýšené tvorbě krevních mikrosraženin, které blokují cévy po celém těle, a to včetně plic a srdce. Kromě toho je virus schopen rovněž vyvolat myokarditidu, což je zánětlivý proces v srdečních buňkách.

Nevratné následky pro cévní soustavu

Podle kardiologa Gasparota jsou všechny výše popsané problémy skutečně závažné a ne vždy jsou jejich důsledky reverzibilní, tedy odstranitelné. Pakliže se tyto důsledky vyvinou všechny v jednom organismu, může to vyvolat stav vyžadující doživotní léčbu, případně mohou způsobit i smrt pacienta.

„V některých případech jsme již viděli pacienty, kteří kromě infarktu potřebují permanentní kardiostimulátor kvůli přímému působení viru v elektrickém systému srdce,“ uvádí Gasparoto s tím, že i když infarkt pacienti přežijí, může to oslabit srdce natolik, že už se bez doživotní medikace neobjedou.

Obrázky: Freepik