Čůrání po pohlavním styku. Nejde o babskou radu, jsou zajedno gynekologové

Co byste měli dělat po sexu? Někdo se rád hladí a užívá si krásných okamžiků vzájemné blízkosti, jiní se sprchují a další skupina usne tak, jak zrovna je. Podle odborníků by však ještě před usnutím mělo dojít k vymočení, především u žen je to velmi důležité. Proč byste podle odborníků měli vyprázdnit močový měchýř?

Babská rada vs. odborné poučení

Je opravdu nutné se po pohlavním styku vymočit a nejedná se jen o babskou radu, jak zamezit infekci močových cest? Podle odborníků tomu tak není a vyčůrání se po sexu má své nesporné výhody. Týká se to především žen, které oproti mužům mají krátkou uretru, močovou trubici. Měří pouhých 3-4 cm a mohou se do ní dostat bakterie během pohlavního styku nebo zanést patogeny z oblasti análního otvoru.

Močení po sexu eliminuje bakterie

Co je důvodem pro močení po sexu? Hlavní je potenciální vyčištění močové trubice od bakterií. Pravidelně by měly močit po každém pohlavním styku ženy, které jsou náchylnější k zánětům a infekcím močových cest, protože tento zvyk umožní odstranění nashromážděných bakterií. Následná infekce se totiž projevuje pálením, pícháním nebo bolestí při močení. Dochází k nutkavému močení, často i k úniku urey a moč bývá zakalená. Vyčuráním se lze těmto potížím vyhnout.

Infekce močových cest trápí hlavně ženy

Potíže žen s infekcemi močových cest souvisejí především s anatomií, protože ženská močová trubice, pochva a řitní otvor jsou v těsné blízkosti. Močová trubice je navíc u žen je velmi krátká a je umístěna hned vedle pochvy, ve které se vyskytuje celá řada bakterií. Při pohlavním styku se mohou dostat směrem k močové trubici i bakterie z okolí análního otvoru, což zvyšuje riziko infekce. Ze všech těchto důvodů jsou ženy mnohem náchylnější k nákaze močového měchýře a trubice než muži.

Tlak na močovou trubici vede k podráždění

Neméně podstatným důvodem, proč se pojí sexuální aktivity se vznikem infekce močového měchýře, je tlak při penetraci, protože se vyvíjí nápor na močovou trubici, což způsobuje podráždění. Vytlačení nutí bakterie k posunu směrem k močovému měchýři, kde se koncentrují a zvyšuje se riziko propuknutí infekce. Tento jev se nejčastěji projevuje u novomanželů, používá se pro něj název „líbánková cystitida“, což je zánět močových cest vlivem množství pohlavního styku během líbánek. Čurání napomůže k mechanickému očištění trubice od bakterií, tím spíše pro ženy náchylné k zánětům močových cest. Je to „snadný zvyk s minimem úsilí, který může pomoci.

Výzkumy potvrzují názory gynekologů

Do výzkumu, který zveřejnil časopis Eastern Health Journal, odborníci zařadili skupinu těhotných žen. Tato skupina se měla vždy do 15 minut po pohlavním styku vymočit, oproti druhé skupině, která tento zvyk nedodržovala. Právě u skupiny, která si po sexu došla na toaletu, byla nižší pravděpodobnost vzniku infekce močových cest oproti druhé skupině, ve které došlo k rozvinutí nákazy.

Močení po pohlavním styku u mužů

Při análním pohlavním styku mohou rezidua a bakterie zůstat na špičce penisu, což může zvýšit riziko infekce močové trubice. U mužů je ale délka močové trubice dostatečná dlouhá na to, aby k infikování močového měchýře nedošlo, muži na tento druh infekcí příliš netrpí.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Thehealthy.com