Ne každý pár má to štěstí počít vlastní dítě. Někdy je chyba na straně muže, jindy na straně ženy. V mnohých případech se na žádnou konkrétní chybu nikdy nepřijde. Dokonce se častokrát stává, že když se pár rozejde, oba dva partneři si najdou někoho jiného a miminko mají. Některým lidem prostě společně počít nejde. Naštěstí jim moderní medicína dokáže pomoct.
Asistovaná reprodukce by však nemohla fungovat bez ochotných dárců spermií a vajíček. Samotný pojem zahrnuje celou řadu úkonů. Někdy stačí vzít spermii a vajíčko přímo od obou partnerů, oplodnit je mimo ženské tělo a vajíčko pak vpravit do dělohy. Jindy je potřeba využít vajíčka či spermie dárců.
Dárcovství je finančně kompenzováno
Každý, kdo se rozhodne pro darování spermií nebo vajíček, projde nejdříve pečlivým vyšetřením. Je zkoumán zdravotní stav, životní návyky, provádí se i genetické vyšetření kvůli posouzení genetické zátěže v rodině. Dárci jsou vybíráni s opravdu velkou pečlivostí a je možné, že budete odmítnuti.
Pokud však budete jako dárce / dárkyně přijati, čeká vás prvotřídní péče a také finanční kompenzace. Zajímavou odměnou je rovněž fakt, že někomu pomůžete ke štěstí.
Má svá pro i proti
Každý, kdo chce pomoct realizovat umělé oplodnění a darovat svůj biologický materiál, musí být trpělivý. Proces odběru vajíček je náročnější než odběr sperma, u ženy je třeba podstoupit hormonální stimulaci. Nejde však o žádný vážný zásah do organismu, který by měl následky. Ba naopak, najde se i spousta pozitiv. Díky poctivým vyšetřením například zjistíte, zda jste plně zdraví.
Chtěli byste i vy dát někomu naději na nový život? Kliniky provádějící umělé oplodnění najdete v každém větším městě. Právě tam se můžete přihlásit, pokud se chcete stát dárcem spermií či dárkyní vajíček. Darovat lze i opakovaně a překážkou samozřejmě není ani to, když už sami máte nějaké děti. Ba naopak jde o důkaz, že jste plodní.