Nedostatek vitaminů lze vyčíst z tváře. Rozpoznejte volání těla

Dodržovat vyváženou stravu není vůbec snadné. I když ale děláte vše, co je ve vašich silách, i tak je možné, že některý z klíčových vitaminů nebo minerálů ve vaší stravě zkrátka chybí. Veškeré stravovací nedokonalosti je pak možné odhalit v zrcadle. Nedostatek vitaminů se totiž podepisuje na vaší tváři. Díky tomu je možné říci, který vitamin vám chybí, abyste vhodným způsobem upravili svůj jídelníček.

Oteklé oči

Otoky očí se čas od času objevují u každého. Nejčastěji se tento jev objevuje těsně po probuzení, anebo po pláči. Trvale oteklá víčka ovšem značí nějaký problém, jímž trpí vaše tělo. Nejčastěji trvale oteklé oči bývají způsobené nedostatkem jódu. Nejrychlejším řešením tohoto problému jsou potraviny, jako jsou jahody, brambory, jogurt nebo mořské ryby. Pokud ani to nepomůže, poraďte se s lékařem.

Bledá kůže

Bledá kůže bývá jistou známkou toho, že trávíte málo času na slunci. Může být ale také příznakem avitaminózy. Pokud si všimnete, že jste v poslední době bledší než obvykle, možná budete chtít zařadit do svého jídelníčku více potravin obsahující vitamin B12. Ten se nachází zejména ve vaječném žloutku, v lososím a červeném mase, v jogurtech a tvrdých sýrech.

Suché vlasy

Zplihlé a suché vlasy bez lesku bývají způsobené nedostatkem vitaminu B7 nebo biotinu. To se projevuje také suchou pokožkou a tvorbou lupů. Pokud chcete svůj problém vyřešit, začněte jíst více vajíček, mandlí a celkově ořechů a celých zrn.

Bledé rty

Přirozeně rudé rty bývají spíše výjimkou. Přesto pokud jsou vaše rty abnormálně bledé až bílé, může to značit nedostatek železa v těle. Často k němu dochází při běžných nachlazeních, chřipce a rýmě. Pokud chcete nedostatek železa zvrátit, zařaďte na jídelníček červené maso, mořské plody, tmavě zelenou zeleninu a hrášek.

Krvácející dásně

Citlivé a krvácející dásně bývají přirozeným důsledkem návštěvy zubaře či intenzivnějšího čištění. Pokud je však tento stav trvalý, může to značit nedostatek vitaminu C, který je jedním z nejdůležitějších vitaminů vůbec. Pro řešení problému jezte hodně brokolice, jahod, grapefruitů a celkově citrusů nebo červené papriky. Váš imunitní systém se znovu nastartuje a bude vám dobře.

Obrázky: Pixabay